Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład - Cementownie Opola. Historia, współczesność, perspektywy

1 lutego 2023 Wydarzenie
Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie czasowej "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta." Spotkanie odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00

Wykład pt. "Cementownie Opola. Historia, współczesność, perspektywy." 23 (czwartek) godz. 18:00, wygłosi: Dr hab. inż. arch. Monika Ewa Adamska, prof. Uczelni. 

Dr hab. inż. arch. Monika Ewa Adamska, prof. Uczelni
Katedra Architektury i Urbanistyki
Wydział Budownictwa i Architektury
Politechnika Opolska

Doktor habilitowany inżynier architekt, profesor Uczelni, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskane w Politechnice Wrocławskiej. Stypendystka Instytutu Herdera w Marburgu (2015, 2016) oraz Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury w Berlinie (2017, 2022). Uczestniczka staży dydaktyczno-naukowych w ośrodkach akademickich Norwegii (Oslo School of Architecture and Design), Wielkiej Brytanii (Reading University) i Włoch (Pavia University). W swojej pracy naukowej koncentruje się wokół architektury i urbanistyki Śląska oraz miast i wsi regionu. Obszary badań to w szczególności: przekształcenia historycznych struktur przestrzennych, przestrzeń publiczna i place rynkowe, dziedzictwo kulturowe (waloryzacja, ochrona, promocja), zagadnienie tożsamości miejsca, miasta podzielone granicą państwową. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania architektonicznego oraz planowania przestrzennego, jako autorka i współautorka. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).

23.02.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny

W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego? 

Czytaj więcej o wystawie...

Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:

Obserwuj nas na Facebooku:


Jesteśmy też na Instagramie:







 

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.