Wykład - Cementownie Opola. Historia, współczesność, perspektywy
1 lutego
2023
Wydarzenie
Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie czasowej "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta." Spotkanie odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00
Wykład pt. "Cementownie Opola. Historia, współczesność, perspektywy." 23 (czwartek) godz. 18:00, wygłosi: Dr hab. inż. arch. Monika Ewa Adamska, prof. Uczelni.
Dr hab. inż. arch. Monika Ewa Adamska, prof. Uczelni
Katedra Architektury i Urbanistyki
Wydział Budownictwa i Architektury
Politechnika Opolska
Doktor habilitowany inżynier architekt, profesor Uczelni, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Stopnie naukowe: doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskane w Politechnice Wrocławskiej. Stypendystka Instytutu Herdera w Marburgu (2015, 2016) oraz Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury w Berlinie (2017, 2022). Uczestniczka staży dydaktyczno-naukowych w ośrodkach akademickich Norwegii (Oslo School of Architecture and Design), Wielkiej Brytanii (Reading University) i Włoch (Pavia University). W swojej pracy naukowej koncentruje się wokół architektury i urbanistyki Śląska oraz miast i wsi regionu. Obszary badań to w szczególności: przekształcenia historycznych struktur przestrzennych, przestrzeń publiczna i place rynkowe, dziedzictwo kulturowe (waloryzacja, ochrona, promocja), zagadnienie tożsamości miejsca, miasta podzielone granicą państwową. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania architektonicznego oraz planowania przestrzennego, jako autorka i współautorka. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).
23.02.2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny
W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część: zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu. Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego?
Czytaj więcej o wystawie...
Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:
Obserwuj nas na Facebooku:
Jesteśmy też na Instagramie: