Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”, 19 marca 2022 roku

1 kwietnia 2022 Wystawy
Wystawa towarzysząca ekspozycji „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”. Ekspozycja w sposób bardzo syntetyczny ukazuje to wszystko co poprzedzało tworzenie tych właśnie „rzeczy pięknych”.

Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystywał rośliny włókniste oraz przędzę pochodzenia zwierzęcego do produkcji tkanin odzieżowych i ozdobnych. Na przykładzie zabytków archeologicznych i etnograficznych ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego pokazujemy proces pozyskiwania surowca i jego wstępną obróbkę, przędzenie, barwienie, tkanie oraz gotowe wyroby.

Termin: 19.03.- 30.07.2022

Scenariusz wystawy: ARCHET
Aranżacja plastyczna: Bożena Trabuć

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”:
23 kwietnia (sobota), godz. 15.00
14 maja (sobota), godz. 20.30 (Noc Muzeów)
25 czerwca (sobota), godz. 15.00 (Noc Kultury)
30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy


Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.