Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”, 19 marca 2022 roku

1 kwietnia 2022 Wystawy
Wystawa towarzysząca ekspozycji „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”. Ekspozycja w sposób bardzo syntetyczny ukazuje to wszystko co poprzedzało tworzenie tych właśnie „rzeczy pięknych”.

Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystywał rośliny włókniste oraz przędzę pochodzenia zwierzęcego do produkcji tkanin odzieżowych i ozdobnych. Na przykładzie zabytków archeologicznych i etnograficznych ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego pokazujemy proces pozyskiwania surowca i jego wstępną obróbkę, przędzenie, barwienie, tkanie oraz gotowe wyroby.

Termin: 19.03.- 30.07.2022

Scenariusz wystawy: ARCHET
Aranżacja plastyczna: Bożena Trabuć

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”:
23 kwietnia (sobota), godz. 15.00
14 maja (sobota), godz. 20.30 (Noc Muzeów)
25 czerwca (sobota), godz. 15.00 (Noc Kultury)
30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.