Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: „Ukrzyżowanie”, 02.04.2022, godz. 16.00

1 kwietnia 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę kwietnia skierujemy światło na obraz „Ukrzyżowanie” powstały w kręgu sztuki bawarskiej końca XVI wieku.


Pasja, czyli historia męki Chrystusa, pojawiła się w sztuce już w IV wieku, a scena Ukrzyżowania to jeden z najważniejszych tematów tego cyklu. Kolekcja zabytków sztuki sakralnej to niewielki fragment zbiorów Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, obrazy zaś stanowią niewielką część tego zespołu zabytków. W okresie zbliżającego się Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiejnocy chcieliśmy zaprezentować obraz dotychczas niepokazywany. „Ukrzyżowanie” powstałe w kręgu sztuki bawarskiej XVI wieku będzie punktem wyjścia opowieści o scenach pasyjnych w malarstwie, a także popularności rycin wykorzystywanych przez malarzy w pracy warsztatowej.

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)
Sala odczytowa

Wstęp wolny

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.