Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: „Ukrzyżowanie”, 02.04.2022, godz. 16.00

1 kwietnia 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę kwietnia skierujemy światło na obraz „Ukrzyżowanie” powstały w kręgu sztuki bawarskiej końca XVI wieku.


Pasja, czyli historia męki Chrystusa, pojawiła się w sztuce już w IV wieku, a scena Ukrzyżowania to jeden z najważniejszych tematów tego cyklu. Kolekcja zabytków sztuki sakralnej to niewielki fragment zbiorów Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, obrazy zaś stanowią niewielką część tego zespołu zabytków. W okresie zbliżającego się Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiejnocy chcieliśmy zaprezentować obraz dotychczas niepokazywany. „Ukrzyżowanie” powstałe w kręgu sztuki bawarskiej XVI wieku będzie punktem wyjścia opowieści o scenach pasyjnych w malarstwie, a także popularności rycin wykorzystywanych przez malarzy w pracy warsztatowej.

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)
Sala odczytowa

Wstęp wolny

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.