Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej, 19 marca 2022 roku

1 kwietnia 2022 Wystawy
Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” to pierwsza od wielu lat, monograficzna wystawa poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku.

Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową – Maria Bujakowa – podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. W latach 30. XX wieku organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych.

Ostatni raz prace Marii Bujakowej mogliśmy oglądać w 2001 roku na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja miała jeszcze dwie odsłony – w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w trakcie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od tego czasu – a więc od ponad dwóch dekad – jej prace pojawiały się sporadycznie na wystawach zbiorowych.

Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części – tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 19 marca (sobota), godz. 14:30, wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie. [kliknij i zobacz, wysłuchaj]
  • 19 marca (sobota), godz. 16:00, uroczyste otwarcie wystawy"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 9 kwietnia (sobota), godz. 15.00, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 14 maja (sobota), godz. 19.00 (Noc Muzeów), oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 11 czerwca (sobota), godz. 15.00, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"


Wystawie towarzyszy publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne” [kliknij i kup], wydana przez Muzeum Śląska Opolskiego w 2021 roku.

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.