Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej, 19 marca 2022 roku

1 kwietnia 2022 Wystawy
Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” to pierwsza od wielu lat, monograficzna wystawa poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku.

Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową – Maria Bujakowa – podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. W latach 30. XX wieku organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych.

Ostatni raz prace Marii Bujakowej mogliśmy oglądać w 2001 roku na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja miała jeszcze dwie odsłony – w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w trakcie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od tego czasu – a więc od ponad dwóch dekad – jej prace pojawiały się sporadycznie na wystawach zbiorowych.

Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części – tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.

Wydarzenia towarzyszące:

• 19 marca (sobota), godz. 14:30, wykład prof. Piotra Korduby (historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, znawcy problematyki związanej z zagadnieniem rzemiosła artystycznego, designu czy kultury zamieszkiwania) pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie. [kliknij i zobacz, wysłuchaj]
  • 19 marca (sobota), godz. 16:00, uroczyste otwarcie wystawy"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 9 kwietnia (sobota), godz. 15.00, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 14 maja (sobota), godz. 19.00 (Noc Muzeów), oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 11 czerwca (sobota), godz. 15.00, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
  • 30 lipca (sobota), godz. 15.00 – finisaż wystawy, oprowadzania kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"

Wystawie towarzyszy publikacja „Maria Bujakowa. Rzeczy piękne” [kliknij i kup], wydana przez Muzeum Śląska Opolskiego w 2021 roku.

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz