Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Kasa na stół - spotkanie numizmatyczne

7 września 2022 Wydarzenie
9.09.2022 o godz. 17:00 zapraszamy wszystkich miłośników starych monet i medali na pierwsze muzealne spotkanie numizmatyczne. W przyjemnej i lekkiej atmosferze poznamy historię śląskich medali z XX wieku pochodzących z kolekcji muzeum, zobaczymy kolekcję monet należących do członków opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i poznamy najnowszą monetę emitowaną przez NBP.

Muzeum Śląska Opolskiego wraz z Narodowym Bankiem Polskim oddział Opole i Polskim Towarzystwem Numizmatycznym odział Opole dla wszystkich miłośników numizmatyki organizuje pierwsze spotkanie z cyklu: „Kasa na stół”. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja nowej monety emitowanej przez NBP, kierownik merytoryczny z Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu pan Mateusz Magda podczas spotkania opowie o medalach śląskich z XX wieku, które specjalnie zostały na tę okazję wyjęte z muzealnego skarbca, opolscy numizmatycy pokażą swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów i książąt Polski. Wszystko to odbędzie się w miłej i nieformalnej atmosferze spotkania przy kawie. Spotkanie odbędzie się w piątek 9 września o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Następnego dnia (10.09.2022) o godz. 12:00 zapraszamy dzieci na warsztaty edukacyjne pt. „Opolska moneta” w trakcie których każdy będzie mógł zaprojektować i wykonać własną monetę. Zapisy na zajęcia: tel. 77 44 31 761 (Dział Edukacji) lub tel. 77 44 31 754 (Kasa Muzeum), wstęp wolny. 

Jednym z powodów organizacji spotkania w Opolu jest Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, który w tym roku odbędzie się w Warszawie. Jest to najważniejsze numizmatyczne spotkanie, które organizowane jest co 6 lat i w tym roku pierwszy raz w historii odbędzie się w Polsce. Wszystkim miłośnikom monet, którzy nie będą mogli dotrzeć do Warszawy w dniach 11-16 września, opolskie muzeum pragnie zapewnić możliwość spotkania w tematyce numizmatyki.

Spotkanie numizmatyczne

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.