Kasa na stół - spotkanie numizmatyczne

7 września 2022 Wydarzenie
9.09.2022 o godz. 17:00 zapraszamy wszystkich miłośników starych monet i medali na pierwsze muzealne spotkanie numizmatyczne. W przyjemnej i lekkiej atmosferze poznamy historię śląskich medali z XX wieku pochodzących z kolekcji muzeum, zobaczymy kolekcję monet należących do członków opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i poznamy najnowszą monetę emitowaną przez NBP.

Muzeum Śląska Opolskiego wraz z Narodowym Bankiem Polskim oddział Opole i Polskim Towarzystwem Numizmatycznym odział Opole dla wszystkich miłośników numizmatyki organizuje pierwsze spotkanie z cyklu: „Kasa na stół”. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja nowej monety emitowanej przez NBP, kierownik merytoryczny z Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu pan Mateusz Magda podczas spotkania opowie o medalach śląskich z XX wieku, które specjalnie zostały na tę okazję wyjęte z muzealnego skarbca, opolscy numizmatycy pokażą swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów i książąt Polski. Wszystko to odbędzie się w miłej i nieformalnej atmosferze spotkania przy kawie. Spotkanie odbędzie się w piątek 9 września o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Następnego dnia (10.09.2022) o godz. 12:00 zapraszamy dzieci na warsztaty edukacyjne pt. „Opolska moneta” w trakcie których każdy będzie mógł zaprojektować i wykonać własną monetę. Zapisy na zajęcia: tel. 77 44 31 761 (Dział Edukacji) lub tel. 77 44 31 754 (Kasa Muzeum), wstęp wolny.

Jednym z powodów organizacji spotkania w Opolu jest Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, który w tym roku odbędzie się w Warszawie. Jest to najważniejsze numizmatyczne spotkanie, które organizowane jest co 6 lat i w tym roku pierwszy raz w historii odbędzie się w Polsce. Wszystkim miłośnikom monet, którzy nie będą mogli dotrzeć do Warszawy w dniach 11-16 września, opolskie muzeum pragnie zapewnić możliwość spotkania w tematyce numizmatyki.

Spotkanie numizmatyczne

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz