„Stanisław Bober. Fotografie” – oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po czasowej wystawie fotografii Stanisława Bobera. Wstęp wolny
Pomiędzy V a II wiekiem p.n.e. ludność celtycka utworzyła na Górnym Śląsku jedną z enklaw osadniczych, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo archeologiczne.
Celtowie przybyli na teren Polski na przełomie V i IV wieku p.n.e. i stopniowo zasiedlili cztery enklawy. Wprowadzili znaczny postęp technologiczny w różnych dziedzinach wytwórczości i organizacji społecznej. Posiadali też rozbudowaną sieć kontaktów, powodując ożywioną wymianę handlową, szczególnie przez tzw. Bursztynowy Szlak. Celtowie pozostawili w Polsce po sobie bogate i pięknie wykonane artefakty odkrywane do dzisiaj podczas badań archeologicznych, czy przypadkowo.
Wykład przybliży dziedzictwo celtyckie na Górnym Śląsku, w tym zabytki odkryte na osadzie w Nowej Cerekwi. Duża liczba odnalezionych tam różnorodnych artefaktów w postaci metalowych ozdób i części stroju, figurek antropomorficznych i zoomorficznych, celtyckich złotych i srebrnych monet, greckich monet, wyrobów szklanych itp. potwierdziła pozycję centralnego ośrodka rzemieślniczo-handlowego.
Prelekcja związana jest z projektem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
MIEJSCE: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa
TERMIN: 10.09.2022, godz. 14:30
PROWADZĄCY: dr Przemysław Dulęba
Wstęp wolny
Zobacz inne aktualności