Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - warsztaty plastyczno-florystyczne, 18.09.2022

5 września 2022 Edukacja
"Muzeum na zielono” to zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla miłośników sztuki i roślin z muzealnymi eksponatami – dziełami sztuki w roli głównej. Podczas tych spotkań rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu, przy zastosowaniu rozmaitych technik plastycznych, artystycznych, rękodzielniczych.

Rajmund Ziemski
Zapraszamy na spotkanie z twórczością Rajmunda Ziemskiego (1930-2005), wybitnego polskiego artysty współczesnego, laureata Nagrody im. Jana Cybisa za wyjątkowe dokonania w dziedzinie malarstwa.„Te obrazy najpierw odbiera się fizycznie, z ochotą na zbliżenie i dotknięcie ręką. Wszystko inne przychodzi potem” – napisała Dorota Wróblewska we wstępie do jednej z indywidualnych wystaw Ziemskiego, który od początku lat 60. aż do śmierci konsekwentnie pracom swoim nadawał tytuł „Pejzaż”. Wraz z przemianami artysty zmieniały się i jego pejzaże: od form mięsistych, biologicznych, poprzez krajobrazy „geologiczne”, oddające koloryt ziemi, jej fakturę i konsystencję – po zupełnie płaskie, świetliste, nawiązujące do dalekowschodniej kaligrafii. Wierny pejzażowi twórca traktował naturę jako punkt wyjścia i inspiracji, jednocześnie korzystając z możliwości wniesionych przez powojenne prądy w sztuce – informel, malarstwo materii czy action painting.


Jak zawsze podczas spotkań w ramach cyklu, otworzymy się na możliwości interpretacyjne, jakie stwarzają dzieła artysty, bo – jak dalej pisała Wróblewska – przestrzeń pejzaży Ziemskiego, „choć dla każdego widza mówi o czymś innym, jest dobrym schronem dla wyobraźni”. Podejmiemy próbę „przełożenia” tych prac na obrazy haptyczne, strukturalne, a przede wszystkim – bliskie naturze, ekologiczne. Wykorzystamy przy tym różnorodne materiały florystyczne: mech chrobotek, gałęzie, drobne formy geologiczne oraz pochodzące z odzysku.   

Używamy narzędzi wymagających precyzji, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież (12 + ) i Warsztaty plastyczno-florystyczne, cykl: Muzeum na zielonoosoby dorosłe.


Termin: niedziela, 18.09.2022, godz. 15.00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7   
Czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)
Bilety warsztatowe: 20 zł od osoby
Rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.), kasa muzealna (w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających 9:30 - 16:45, tel. 77 44 31 754)





Obraz: Rajmund Ziemski „Pejzaż 19/70”, 1970, płótno, olej, ze zbiorów MŚO prezentowany na stałej wystawie malarstwa


Zapraszamy na kolejne spotkania:

- 20.11.2022 (niedziela),
- 11.12.2022 (niedziela)
Rezerwacje:
- Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.) lub e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl
- kasa muzealna tel. 77 44 31 754 (w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających wtorek - niedziela 9:30 - 16:45)

Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.