Realizacja projektu "Kierunek Muzeum – projekt edukacyjny"

30 listopada 2023 Ogłoszenie
Cieszymy się ogromnie ogłaszając oficjalne rozpoczęcie projektu "Kierunek Muzeum – projekt edukacyjny", który zostanie zrealizowany przez Muzeum Śląska Opolskiego dzięki Dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.

logo wydarzenia Kierunek MuzeumPatronat Honorowy nad projektem objął Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego, co jest wyrazem uznania dla wartości edukacyjnych i kulturalnych naszej inicjatywy.
Ponadto, projekt cieszy się Patronatem Medialnym Radio Opole, Radio Doxa oraz tygodnika O!POLSKA, co znacząco przyczyni się do jego promocji.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy aż 13 szkół z województwa opolskiego, co dowodzi naszego zaangażowania w edukację młodego pokolenia i propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz historycznego regionu opolskiego.

Rozpoczęcie realizacji projektu "Kierunek Muzeum – projekt edukacyjny" to ważny krok w kierunku odkrywania historii i kultury naszego regionu oraz tworzenia niezapomnianych wspomnień.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i entuzjazm, którym nasz projekt został przyjęty. Razem podążajmy w kierunku muzeum i edukacji!

------------------------------------------------------

ORGANIZATOR:
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Św. Wojciecha 13,
reprezentowane przez Dyrektor Iwonę Solisz

DOFINANSOWANIE:
1) Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 – państwowego funduszu celowego

2) Samorządu Województwa Opolskiego

Główne elementy projektu realizowane w terminie wrzesień - listopad 2023:

1.    Transport autokarem: Dla uczestników projektu, których ograniczenia komunikacyjne lub ekonomiczne stanowią barierę w dostępie do instytucji kulturalnych, zapewniamy komfortowy transport autokarem. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w naszych działaniach edukacyjnych i wystawach.
2.   Gra edukacyjna "Wszystkie drogi prowadzą do... Muzeum" (historyczna gra terenowa): To interaktywna gra plenerowa, podczas której uczestnicy odwiedzą nie tylko Muzeum Śląska Opolskiego, ale także ważne regionalne obiekty kulturalno-historyczne. Podczas rozgrywki uczestnicy będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenia, łącząc zabawę z nauką.
3.    Warsztaty twórcze: W ramach projektu oferujemy warsztaty twórcze, które odbywają się w dwóch blokach tematycznych: "Każde miejsce, które odwiedzasz staje się w jakiś sposób częścią ciebie. [Anita Densai]", "Przyjęcie przy porcelanie"].

ODBIORCY:
- dzieci i młodzież w wieku szkolnym (kl. IV-VIII); uczniowie 13 Publicznych Szkół Podstawowych z województwa opolskiego z wyłączeniem powiatu opolskiego w obrębie którego znajduje się Muzeum.
- nauczyciele, opiekunowie
2) seniorzy z województwa opolskiego
- mieszkańcy województwa opolskiego w wieku 60+, z wyłączeniem powiatu opolskiego w obrębie którego znajduje się Muzeum

PARTNERZY:
Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorogoszczy
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pokoju
Szkoła Podstawowa w Leśnicy
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zębowicach
Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Małe – Spórok
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łambinowicach
Zespół Placówek Oświatowych w Leśnicy
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baborowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance
Szkoła Podstawowa w Racławiczkach
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup
Publiczna Szkoła Podstawowa, Luboszyce
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączniku

DZIAŁANIE REALIZOWANE BĘDZIE PRZEZ:
•    Koordynator projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska, Dział Edukacji Muzeum Śląska Opolskiego
•    Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Śląska Opolskiego – Bernadeta Warchał, Izabela Jasińska, Agnieszka Błażuk-Dworakowska, Dobromir Kożuch.
•    Almatur Biuro Podróży i Turystyki – transport uczestników
•    Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora – współpraca przy realizacji historycznej gry terenowej
logotypy

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.