Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Eksponat grudnia. Ruta Molin, Wiedźmy, olej na płótnie, 1995 r.

1 grudnia 2018 Zabytek miesiąca
Obraz Wiedźmy przedstawia dwie stare kobiety w charakterystycznych czarnych śląskich strojach wiejskich umieszczone, dość symbolicznie, na tle panoramy Opola od strony zachodniej, nad brzegiem Młynówki.

Ruta Molin, Wiedźmy, olej na płótnie, 1995 r.

Ruta Molin, Wiedźmy, olej na płótnie, 1995 r.

Obraz Wiedźmy przedstawia dwie stare kobiety w charakterystycznych czarnych śląskich strojach wiejskich umieszczone, dość symbolicznie, na tle panoramy Opola od strony zachodniej, nad brzegiem Młynówki. Za ich plecami otwiera się widok na fasadę kościoła franciszkanów, a dalej – na wieże ratuszową.

Malarstwo Ruty Molin jest bardzo specyficzne, zaryzykować można użycie określenia, że malarka porusza się w kręgu pewnego „magicznego realizmu”. Upraszcza formy, odwołując się nawet do malarstwa naiwnego, a jej obrazy są utrzymane w charakterystycznej ograniczonej, szlachetnej gamie barwnej, zazwyczaj w ciemnej tonacji.

Wiele obrazów Ruta Molin poświęciła zapisom scen rodzajowych ze swego najbliższego otoczenia – Kolonii Gosławickiej. Czerpiąc z obserwacji ginącej na jej oczach dawnej śląskiej wsi, artystka stworzyła świat własnych postaci.

***

Ruta Molin

*1937, Cieszyn

+2005, Wrocław

Urodzona w Cieszynie, pochodziła z rodziny bardzo mocno związanej z tym miastem. Od 1948 roku mieszkała w Opolu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i uczęszczała do Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. W 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis). Po studiach cały czas czynna w Opolu. Zajmowała się grafiką użytkową (ilustracje, projekty katalogów wystaw i plakatów) oraz malarstwem sztalugowym. Żona Adolfa Panitza.

***

Ten i inne obrazy Ruty Molin oglądać można w Muzeum Śląska Opolskiego do 24 lutego 2019 na wystawie Świat z ulicy Poprzecznej. Ruta Molin (1937-2005) i Adolf Panitz (1936-2010) – szkic do podwójnego portretu.


Oprowadzania kuratorskie w grudniu 2018:

sobota 1 grudnia, godz. 12:00; sobota 29 grudnia, godz. 12:00.

Wstęp wolny, zapraszamy


Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.