Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek maja. Sztandar Związku Byłych Marynarzy Powstańców Śląskich

1 maja 2019 Zabytek miesiąca
Płat sztandaru o wymiarach 78 x 89 cm, obszyty z trzech stron złotą frędzlą, od strony drzewca przyszytych 9 oczek śr. 10 mm do mocowania. Standar dwustronnie wypukło haftowany złotą i srebrą nicią na tkaninie jedwabnej.

W czasie walk toczonych w III Powstaniu Śląskim (3 maja – 5 lipca 1921 r.) wsławił się szczególnie 67- osobowy oddział szturmowy marynarzy zorganizowany przez ówczesnego porucznika marynarki Roberta Oszka (na zdjęciu z lewej strony). Na zbudowanym według jego projektu w pierwszych w dniach powstania samochodzie pancernym „Korfanty” marynarze walczyli na najbardziej zagrożonych odcinkach frontu pod Górą św. Anny, wielokrotnie ratując sytuację. W 1928 roku Robert Oszek stanął na czele założonego przez siebie Związku Byłych Marynarzy Powstańców Śląskich. Sztandar tej organizacji przekazał do zbiorów w 1972 roku Józef Termin, zastępca Oszka w czasie III Powstania (na zdjęciu z prawej). Wystawa poświęcona legendarnemu dowódcy oddziału szturmowego marynarzy zostanie w udostępniona w Muzeum Czynu Powstańczego w ostatnim tygodniu maja..

Sztandar Związku Byłych Marynarzy Powstańców Śląskich

Opis:

Płat sztandaru o wymiarach 78 x 89 cm, obszyty z trzech stron złotą frędzlą, od strony drzewca przyszytych 9 oczek śr. 10 mm do mocowania. Standar dwustronnie wypukło haftowany złotą i srebrną nicią na tkaninie jedwabnej.

Prawa strona:

Tło stanowią dwa poziome pasy, górny z białego rypsu jedwabnego, dolny z niebieskiej tkaniny jedwabnej. Po środku umieszczono dwie skrzyżowane kotwice admiralicji okręcone liną, nad nimi złota pięcioramienna gwiazda, pod nimi skrzyżowane dwie gałązki wawrzynu. Nad kotwicami półkolisty napis „ZWIĄZEK B. MARYNARZY”, pod nimi „GÓRNY ŚLĄSK”. W rogach w kartusze: w lewym górnym złoty orzeł na niebieskim tle, w prawy górnym data „1921” (na białym tle), w lewym dolnym data „ 1928”, w prawym dolnym „ 1933” (obie na niebieskim tle).

Lewa strona:

Tło stanowią dwa poziome pasy, górny z białego rypsu jedwabnego, dolny z czerwonej tkaniny jedwabnej. Pośrodku umieszczono haftowanego srebrną nicią orła wz. 1927 w czerwonej tarczy herbowej, pod nim skrzyżowane dwie gałązki wawrzynu. Godło otacza z góry i z dołu półkolisty napis „NIEMA POLSKI BEZ MORZA”.

nr inw. MCzP-1751

Opracował: Witold Iwaszkiewicz


Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.