Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna”.

Wernisaż wystawy Adam Śmietański - Fotografie

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Wystawa z cyklu „Sztuka polska XX wieku”

Sztuka musi być zrozumiała dla mas…

Realizm socjalistyczny

ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

8 listopada 2012 – 30 czerwca 2013

w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Ozimska 10

 

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52), a zgromadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Mecenasem tej oficjalnej sztuki, zgodnej z linią polityki socjalistycznego rządu, było państwo. Prace zakupione na oficjalnych wystawach gromadzone były w centralnych magazynach Ministerstwa Kultury i Sztuki, skąd sukcesywnie rozdysponowywano je do celów dekoracyjnych i do zbiorów muzealnych. W ten sposób w Muzeum Śląska Opolskiego znalazło się prawie 350 prac polskich artystów, z których znaczna część powstała w okresie obowiązywania doktryny realizmu socjalistycznego.

helena_krajewska_mlocarka_1950Na wystawie pokazujemy zaledwie około trzydziestu starannie wyselekcjonowanych obiektów, które oddać mają charakter sztuki powstającej w tamtych latach. Wśród nich znalazła się praca jednej z czołowych propagatorek socrealizmu – Heleny Krajewskiej („Młocka w PGR”), ale także obrazy artystów, dla których realizm socjalistyczny był jedynie epizodem w twórczości: Stanisława Czajkowskiego, Stanisława Dawskiego, Stanisława Poznańskiego, Eugeniusza Wańka czy Mieczysława Wejmana. Ciekawostką są prace twórców związanych z awangardą – Marka Włodarskiego (wł. Henryka Stenga) i Henryka Stażewskiego, a także – kojarzonego przede wszystkim z ilustracją – Jana Marcina Szancera.

Rzeźbę reprezentuje Alfons Karny, a rysunek i grafikę – m.in. Franciszek Burkiewicz, Jerzy Panek, Paweł Steller i Tyrsus Wenhrynowicz.

Dopełnieniem wystawy jest fragment obrazujący życiorys artysty, którego realizm socjalistyczny skazał na „wewnętrzną emigrację” – Jana Cybisa (stała wystawa prac tego malarza znajduje się na parterze Galerii MŚO). Ta część ekspozycji pokazuje, jak w pierwszej połowie lat 50. XX wieku wyglądało życie twórców, którzy nie byli w stanie odnaleźć się w politycznie zaangażowanej sztuce.

 

Autorka scenariusza i kuratorka wystawy: dr Joanna Filipczyk

Godziny otwarcia Galerii:

wtorek: 9.00 – 16. 00, wstęp bezpłatny
środa – piątek: możliwość zwiedzania Galerii po wcześniejszym umówieniu wizyty pod tel. tel. 77 44 31 761

 

 


Designed and supported by
ARS Group
loading