
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 06.08.2022, Kędzierzyn-Koźle
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
Najnowszym nabytkiem pozyskanym do zbiorów Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego są dwa srebrne świeczniki. Pochodzą z około 1835 roku. Przedmioty wykonane zostały przez Heinricha Lindemanna, złotnika urodzonego w Bremie, który od około 1830 roku pracował w Opolu. Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono. Wzór podobnych lichtarzy pojawił się około 1820 roku w Berlinie.
Lichtarze znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym, jedynie drobne ślady wskazują na ich użytkowanie w przeszłości. Na podstawach świeczników widoczne są po dwa małe okrągłe znaki: litera L (Lindemann – wytwórca) oraz herb Opola.
Obiekty stanowią zakup od prywatnego oferenta. Wiadomo, że zostały kilkadziesiąt lat temu wywiezione z Opola przez ówczesnego właściciela w okolice Jeleniej Góry.
Wymiary lichtarzy: wysokość – 27 cm, podstawa – 11,2 x 11,2 cm, masa – 909g i 939 g (podstawy obciążono za pomocą kwadratowych blach żelaznych w celu zapewnienia stabilności przedmiotów, ich wnętrza wypełnione są prawdopodobnie szelakiem); numer inwentarzowy obiektów – MŚO-H-5910/ 1-2
Zabytek miesiąca zobaczyć można na stałej ekspozycji historycznej.
Zobacz inne aktualności
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 06.08.2022, Kędzierzyn-Koźle
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
Zabytek lipca - Zenon Henryk Rachfalski, „Kompozycja II” z cyklu „Uciemiężeni”, 1965, papier, monotypia, 44 x 77 cm, MSO/S/2879/6
Prezentowane dzieło stanowi część zespołu 14 grafik autorstwa Zenona Henryka Rachfalskiego, zakupionych w tym roku do Działu Sztuki naszego muzeum. Jest ono przykładem monotypii, a więc pracy wykonanej techniką zaliczaną do grafiki, ale pozwalającej uzyskać wyłącznie jedną odbitkę, stąd każda powstała w ten sposób praca to dzieło unikatowe.
Gra edukacyjna w Kamienicy czynszowej "Ogryzek i pestka. Zero waste" - każdy wtorek
Grę kierujemy do każdego odbiorcy niezależnie od wieku. Gospodarowanie żywnością to wciąż wyzwanie, w czasie gry poznamy dawne i współczesne metody, które uczestnicy będą mogli wykorzystać np. we własnej kuchni. Zapraszamy na smakowitą podróż w czasie.
Wakacje w Muzeum - OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne
Przyrodnicze wakacje
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zajęć przyrodniczych. W każdy czwartek wakacji (lipiec, sierpień) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, a w ostatnią sobotę miesiąca (30.07; 27.08) na wyspę Bolko w Opolu - zajęcia edukacyjne o charakterze teoretyczno-terenowym.