Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek października. Renesansowy dzban zdobiony aplikacjami

3 października 2021 Zabytek miesiąca
Fragmentarycznie zachowany renesansowy dzban zdobiony ornamentem nakładkowym został odkryty w przy pl. Św. Sebastiana 20 w Opolu, w 1956 roku.

Zabytek października. Renesansowy dzban zdobiony aplikacjami

Renesansowy dzban zdobiony aplikacjami

Fragmentarycznie zachowany renesansowy dzban zdobiony ornamentem nakładkowym został odkryty w przy pl. Św. Sebastiana 20 w Opolu, w 1956 roku.

Od zewnątrz naczynie zostało pokryte kremową polewą z brązowymi smugami. Na największej wydętości brzuśca, po przeciwnej stronie ucha umieszczono scenę przedstawiającą ukrzyżowanie Chrystusa oraz postacie św. Jana Chrzciciela i Maryi z Dzieciątkiem. Wnętrze naczynia zostało pokryte jednolitą żółtą polewą. Zachowana wysokość dzbana wynosi 13,0 cm, średnica dna 8,0 cm.

Podobny, prawie w całości zachowany dzban został odkryty w 1973 roku przy ul. Mlecznej w Brzegu, który w XVI wieku był ważnym ośrodkiem produkcji garncarskiej. Być może w jednym z tamtejszych warsztatów powstał dzban odkryty w Opolu.

Zabytek jest przechowywany w zbiorach Działu Archeologicznego, nr inw. MŚO-A-56/9/5.

        Ewa Matuszczyk-Rychlik

        Fot. Jakub Szajt


Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.