Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek miesiąca - Kabłączek skroniowy

1 października 2023 Zabytek miesiąca
Zabytkiem miesiąca w październiku jest kabłączek skroniowy znaleziony w grobie nr 2 na wczesnośredniowiecznym stanowisku nr 101 w Opolu – Groszowicach. Jest jednym z 20 egzemplarzy pozyskanych podczas eksploracji 6 pochówków kobiecych.

Kabłączki skroniowe są ozdobami, które nosiły młode dziewczyny i kobiety we wczesnym średniowieczu. Najczęściej znajdowane są na cmentarzyskach w grobach kobiecych w obrębie czaszki. Sporadycznie występują również w pochówkach męskich w charakterze daru, a nie ozdoby, na co wskazuje miejsce ich ulokowania. Nazwę zawdzięczają formie otwartego pierścienia wygiętego w kabłąk z jednym końcem zagiętym w uszko. Charakterystyczny jest również sposób ich noszenia. Przeważnie były umieszczane w okolicach skroni na pasku skóry lub tkaniny, w którym wykonywano otwory i przekładano przez nie esowate uszko kabłączka. Ozdoba mogła być również przyszywana lub przywiązywana sznurkiem do opaski. Końcem lat 40. XX w. Krystyna Musianowicz dokonała klasyfikacji kabłączków skroniowych i wydzieliła 11 typów różniących się formą i ukształtowaniem uszka (Musianowicz 1948/49).

Fot. Łukasz Urman

Kabłączek skroniowy o nr inwentarzowym MŚO-A-306/14 jest jednym z czterech odkrytych w grobie nr 2, w którym pochowano dziewczynę w wieku 17 lat. Ciało ułożono w pozycji wyprostowanej z rękami umieszczonymi wzdłuż tułowia i twarzą skierowaną na północ. Kabłączek ma formę otwartego pierścienia i jest wykonany ze srebrnego drutu o kolistym przekroju. Jeden koniec został prosto ścięty, drugi natomiast rozklepany i zawinięty w esowate uszko, którego koniec dodatkowo podwinięto. Na powierzchni nie ma śladów ornamentowania. Zabytek jest niewielkich rozmiarów: śr. zewnętrzna: 1,7 cm, śr. wewnętrzna: 1 cm, śr. drutu: 0,4 cm, waga: 4,97 g. Został sklasyfikowany jako typ III A wg K. Musianowicz, ze względu na średnicę wewnętrzną nie przekraczającą 2 cm.


Fot. Łukasz Urman

Stanowisko znajdowało się na niewielkim wzniesieniu górującym nad doliną rzeki Odry, na terenie należącym do cementowni Groszowice. To właśnie tam w 1957 roku pracownicy zakładu dokonali przypadkowego odkrycia wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Podczas eksploracji skały wapiennej zauważono wydobywane przez koparkę ludzkie szkielety. Prace zostały wstrzymane, a o dokonanym odkryciu poinformowano pracowników Działu Archeologicznego Muzeum w Opolu. Ustalono, że zniszczeniu uległo ok. 20 grobów i podjęto decyzję o przeprowadzeniu ratowniczych badań wykopaliskowych. Tego zadania podjęli się archeolodzy i antropolodzy pod kierownictwem mgr Haliny Urbańskiej z Zakładu Archeologii Polski IHKM PAN we Wrocławiu. Prace prowadzono od października do listopada 1957 roku, podczas których na przestrzeni 10 arów odkryto 38 grobów szkieletowych, 1 ziemiankę, 15 palenisk o nieokreślonej chronologii oraz 8 jam należących do kultury łużyckiej. Na wyposażenie grobowe składały się wspomniane wcześniej kabłączki skroniowe wykonane ze srebra i brązu, kolie składające się z różnego rodzaju paciorków wykonanych ze szkła, bursztynu i gliny. Na uwagę zasługuje również znaleziona w grobie kobiecym brązowa kaptorga, czyli schowek na amulety, która prawdopodobnie była elementem kolii. Ponadto znaleziono pierścionki wykonane z brązu i żelaza, sprzączkę do pasa, noże żelazne, krzesiwa, szydło oraz naczynie drewniane i fragmenty naczyń glinianych. Na podstawie pozyskanych zabytków chronologię stanowiska określono na X-XI wiek (Urbańska 1959).  

Plan sytuacyjny grobów: 1 – jama grobowa ze szkieletem, 2 – granica wybierzyska, 3 – luźne kości, 4 – granica przebadanego terenu. Rys. Z. Karpowicz (Urbańska 1959)

W latach 40. I 50. XX wieku prowadzono badania wykopaliskowe na cmentarzyskach szkieletowych w Krzanowicach i Nowej Wsi Królewskiej – obecnie dzielnice Opola. Na pierwszym stanowisku, usytuowanym na niewielkim wzniesieniu nad Małą Panwią, odkryto 91 pochówków szkieletowych, których wyposażenie pozwoliło określić czas jego użytkowania na X-XI w. Natomiast na drugim, ulokowanym ok. 1000 metrów od stanowiska nr 101, znaleziono 122 groby wyposażone w biżuterię i przedmioty datowane na X-XII wiek. Niewielka odległość dzieląca stanowiska w Nowej Wsi Królewskiej i Opolu – Groszowicach skłoniła do postawienia hipotezy, że na tym obszarze w okresie wczesnośredniowiecznym istniało szeroko rozprzestrzenione cmentarzysko (Urbańska 1959). Wyrobisko w Opolu – Groszowicach w późniejszym czasie zostało zagospodarowane na miejskie wysypisko śmieci i do dziś spełnia tę funkcję.

W Polsce podjęto pierwsze próby odtwarzania wyglądu ludzkich twarzy na podstawie czaszki w latach 60. ubiegłego wieku. Jedną z pierwszych takich realizacji wykonał Wieńczysław Pławiński, który był zarówno antropologiem i rzeźbiarzem. Za namową prof. Włodzimierza Hołubowicza podjął się rekonstrukcji twarzy kobiety pochowanej w grobie nr 28 na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Opolu – Groszowicach. Prace trwały kilka miesięcy, a efekt był na tyle zadowalający, że wykonane popiersie miało trafić na wystawę w planowanym muzeum na Ostrówku, które nigdy nie zostało otwarte. Poszczególne etapy zostały przedstawione na planszach, które wraz z gipsową rzeźbą popiersia trafiły do archiwum Działu Archeologicznego Muzeum Śląska Opolskiego.

Opole – Groszowice, Grób szkieletowy nr 28. Fot. B. Miszkiewicz (Urbańska 1959) 

Rekonstrukcja kobiety z grobu nr 28 wg W. Pławińskiego 

W specjalnie przygotowanej gablocie przez cały październik będzie można zobaczyć kabłączek skroniowy oraz popiersie kobiety wraz z kilkoma innymi przedmiotami związanymi nie tylko z cmentarzyskiem w Opolu – Groszowicach. Gablota jest umieszczona na I piętrze przed salami wystawy Opole – gród, miasto, stolica regionu.

Oprac. Łukasz Urman, Dział Archeologiczny MŚO

Na podstawie:

Musianowicz K. 1948/1949, Kabłączki skroniowe – próba typologii i chronologii, Światowit 20, 115-232.

Pławiński W. 1967, Rekonstrukcja grodu na Ostrówku oraz plastyczne odtworzenie wyglądu osobnika z Groszowic na podstawie czaszki, Studia Archeologiczne II, 423-430.

Urbańska H. 1959, Wczesnopolskie cmentarzysko rzędowe koło Groszowic w pow. opolskim, Archeologia Śląska II, 165-189.


Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.