Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Konrad Krzyżanowski „Portret artystki dramatycznej B. Koyałłowiczówny”, 05.03.2022, godz. 16.00

1 marca 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę lutego skierujemy światło na obraz Konrada Krzyżanowskiego „Portret artystki dramatycznej B. Koyałłowiczówny”

Konrad Krzyżanowski Portret artystki dramatycznej B. Koyałłowiczówny

„Portrety p. Krzyżanowskiego po postu żyją, wychodzą z ram, uderzają niezmierną siłą wyrazu, jakąś potęgą kolorytu i nastroju.” – tak o wystawionych obrazach artysty w 1901 roku w Salonie Krywulta pisał w „Wędrowcu” Kazimierz Daniłowicz-Strzelbicki, chwaląc za doskonałość, ekspresję, oryginalność. Portret B. Koyałłowiczówny z naszych zbiorów będzie punktem wyjścia opowieści o życiu i twórczości Krzyżanowskiego, a zwłaszcza o jego malarstwie portretowym.
Konrad Krzyżanowski (1872-1922) – znakomity portrecista i pejzażysta, reprezentant wczesnego ekspresjonizmu i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli warszawskiego środowiska malarskiego epoki modernizmu. Okazją do przypomnienia jego twórczości jest przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin artysty.

Spotkanie poprowadzi:
Marta Podstawa-Boulkroune, kustosz, kierownik Działu Sztuki

Miejsce: sala "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku"
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7
(wejście od strony kościoła "na Górce")

Wstęp wolny

Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole
Zobacz również: Zbiory Muzeum on-line Dział Sztuki


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.