Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych i szkolnych - oferta marzec 1.03.-11.03.2022

1 marca 2022 Edukacja
Czując już powiew wiosny i idącą za nią eksplozję barw, inspirującą do zabawy, ale i ciężkiej pracy, zapraszamy na zajęcia edukacyjne w czasie których połączymy teorię z praktyką (twórczą zabawą). Proponujemy realizację zajęć edukacyjnych w trzech blokach tematycznych:

OFERTA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH – ZAJĘCIA TEORETYCZNO – WARSZTATOWE realizowana w gmachu głównym MŚO, Mały Rynek 7, Opole
(poniższe bloki tematyczne stanowią marcowe uzupełnienie stałej oferty edukacyjnej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu [kliknij i zapoznaj się z stałą ofertą edukacyjną].


1.    W co się bawić ? Historia zabawy i zabawek – gry i zabawy. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Historia/Ostrówek).

2.   Czy Wy wiecie czy nie wiecie czeladnicy są na świecie. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu, zajęcia teoretyczno-warsztatowe. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Historia).

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców osiemnastowiecznego Opola, aż do końca XVIII wieku było rzemiosło – z rękodzieła; przetwórczego utrzymywała się ponad połowa mieszkańców. Historię opolskich rzemieślników obrazuje sala, w której zgromadzone zostały przedmioty związane ze śląskim rzemiosłem cechowym, m.in.: skrzynie i lady, pieczęcie i dokumenty, tarcze trumienne, sztandary rzemieślnicze, ołtarze opolskich cechów tkackiego i szewskiego. Przedstawiono rozmaite wyroby: naczynia, klucze, kłódki, zawiasy, narzędzia (wśród nich m.in. okazały strug stolarski z 1726 roku).
Jakie były najpopularniejsze zawody w tamtym okresie w Opolu, jakie warunki musiał spełniać czeladnik zanim otrzymał certyfikat, jak funkcjonowały cechy rzemieślnicze i tym podobne tajemnice poznamy zajęciach Zostań czeladnikiem. Kilka słów o dawnych cechach w Opolu.
Dobra organizacja czasu i pracy to klucz sukcesu nie tylko pracujących, ale także bardzo przydatne umiejętności w czasie nauki. Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani i musimy wykonywać coraz więcej zadań i pamiętać o wielu rzeczach. Żeby dobrze opracować harmonogram dnia i pamiętać
o wszystkich czekających nas zadaniach, dobrze jest wspierać się notatnikiem, organizerem, który pomoże nad wszystkim zapanować. Wykonamy go w części warsztatowej spotkania.

3.    Obrazy z kwiatów, zajęcia teoretyczno-warsztatowe. (Część teoretyczna realizowana na ekspozycji stałej- Galeria malarstwa polskiego XIX-XX wieku/Ceramika górnośląska).

Kwiaty to jeden z najpopularniejszych motywów w sztuce. Czerpią z niego nie tylko malarze, ale i pisarze, poeci, architekci, projektanci mody czy twórcy ludowi.
Kwiaty to także atrakcyjny temat do przeprowadzenia zajęć z dziećmi, zwłaszcza że wiosna „już za rogiem”, wkrótce oczaruje nas bogactwem barw, kształtów, zapachów- przygotujmy się na jej odbiór, poznajmy symbolikę. W części warsztatowej spotkania za sprawą magii papieru, barw uczestnicy wykonają obraz z kwiatów 3 D.


Czas trwania: ok. 60 min.

Terminy: do ustalenia, wtorek – piątek, 9.30 –14.00, koszt: 10 zł / os.

Rezerwacje biletów warsztatowych – Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30 oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.