Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie ze specjalistką: Martą Węgrzyn. Wydarzenie towarzyszące przyrodniczej wystawie czasowej. 21.03.2024, godz. 17:00

21 marca 2024 Wydarzenie
Szanowni Państwo w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej "OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski" oraz ekspozycji towarzyszącej "Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski", mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie ze specjalistką, panią Martą Węgrzyn – założycielką największego w Polsce azylu dla jenotów, Prezesem Fundacji Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi".

Marta WęgrzynPani Marta Węgrzyn – założycielka największego w Polsce azylu dla jenotów – opowie o funkcjonowaniu ośrodka, przepisach regulujących funkcjonowanie takich placówek oraz problemach związanych z odłowem, leczeniem i przetrzymywaniem obcych gatunków inwazyjnych podlegających przepisom nakazującym ich eliminację ze środowiska naturalnego.

Podczas dyskusji poruszone zostaną kluczowe kwestie związane z obcymi gatunkami inwazyjnymi, ich szkodliwym wpływem na lokalną bioróżnorodność i środowisko naturalne. Kosztach ekosystemowych ale także realnych kosztach utrzymania odłowionych zwierząt.  Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat działań podejmowanych przez specjalistów w celu ochrony rodzimej fauny i zapobiegania rozprzestrzenianiu się obcych gatunków z perspektywy osób zajmujących się leczeniem zwierząt, prowadzących ośrodki rehabilitacji i azyle.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody i osoby zainteresowane ochroną dzikich zwierząt do udziału w tej ważnej dyskusji.

UWAGA! Dodatkowo, od godziny 16:00 uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zwiedzenia wystawy PRZYRODNICZEJ „Obcy wśród nas” oraz porozmawiania z kuratorami wystawy, Agnieszką Mulawą i Piotrem Zabłockim, którzy chętnie opowiedzą o prezentowanych eksponatach i odpowiedzą na pytania.

Marta Węgrzyn od 8 lat poświęca się czynnej pomocy dzikim zwierzętom w województwie opolskim, znana jest z pełnej oddania pracy na rzecz założonego przez nią pierwszego profesjonalnego ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w województwie opolskim. Działający na terenie udostępnionym przez Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe, ośrodek realizuje ambitny cel poprawy losu dzikich pacjentów, którzy trafiają pod opiekę specjalistów.

Prezes Fundacji Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi"Marta Węgrzyn

Data:
21.03.2024, godz. 17:00
Czas: 60 min.
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła na Górce)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej [Kliknij i zobacz wejście]

Wstęp wolny.


Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.