Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

18 kwietnia 2024 Wydarzenie
Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Termin: 18.04.2024, godz. 17:00
Prowadzący: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz
Temat: Ryby gatunków obcych: motywacje introdukcji w ujęciu globalnym oraz efekty gospodarcze i przyrodnicze w wodach śródlądowych Polski

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa, Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła na Górce)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej
Wstęp wolny

UWAGA! Od godz. 16:00 dla uczestników spotkania dostępna będzie wystawa jak i  kuratorzy wystawy "Obcy wśród nas', Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki


Wśród wszystkich krajowych gatunków tkankowców obce gatunki stanowią niespełna 0,8%. Może się to wydawać niewiele. Frekwencja gatunków obcych w poszczególnych grupach systematycznych jest jednak bardzo zróżnicowana. Dla przykładu najwięcej, w liczbach bezwzględnych, gatunków obcych jest wśród owadów, bo aż 137. Przy ogólnej liczbie ponad 26 tys. gatunków, odsetek obcych w tej grupie wynosi jednak zaledwie 0,5%. Spośród strunowców najbardziej „zanieczyszczoną obcymi” grupą organizmów są ryby. Aż 26,4% gatunków ryb w Polsce to gatunki obcego pochodzenia (33 na 125 stwierdzonych)!

Dlatego też kolejne wydarzenie związane z wystawą czasową "OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski" oraz ekspozycją towarzyszącą "Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski" będzie poświęcone właśnie tej grupie kręgowców.

na fotografii dr hab. prof. UWR Jan Kotusz
Dr hab. prof. UWR Jan Kotusz - to polski biolog, specjalista w zakresie ichtiologii oraz dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest absolwentem biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie też obronił doktorat i habilitację. Swoje życie zawodowe poświęca badaniom ichtiofauny w szczególności morfologii i ekologii ryb. Głównym obiektem jego naukowych zainteresowań jest rodzina piskorzowatych. Prowadzi monitoring ichtiofauny rzek Polski, a także badania m.in. nad ekologią wybranych gatunków ryb słodkowodnych, zagrożeniami jakie je dotykają oraz i ich ochroną. Pracuje nad Czerwoną Listą ryb i minogów Polski. Jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii ryb. Przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma Zoologica Poloniae, a od 2016 r. jest redaktorem działowym w Acta Ichthyologica et Piscatoria. Uczestniczył w kilku wyprawach naukowych, m.in. nad Bajkał, Morze Białe i Spitsbergen.




Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.