Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

18 kwietnia 2024 Wydarzenie
Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Termin: 18.04.2024, godz. 17:00
Prowadzący: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz
Temat: Ryby gatunków obcych: motywacje introdukcji w ujęciu globalnym oraz efekty gospodarcze i przyrodnicze w wodach śródlądowych Polski

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa, Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła na Górce)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej
Wstęp wolny

UWAGA! Od godz. 16:00 dla uczestników spotkania dostępna będzie wystawa jak i  kuratorzy wystawy "Obcy wśród nas', Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki

Wśród wszystkich krajowych gatunków tkankowców obce gatunki stanowią niespełna 0,8%. Może się to wydawać niewiele. Frekwencja gatunków obcych w poszczególnych grupach systematycznych jest jednak bardzo zróżnicowana. Dla przykładu najwięcej, w liczbach bezwzględnych, gatunków obcych jest wśród owadów, bo aż 137. Przy ogólnej liczbie ponad 26 tys. gatunków, odsetek obcych w tej grupie wynosi jednak zaledwie 0,5%. Spośród strunowców najbardziej „zanieczyszczoną obcymi” grupą organizmów są ryby. Aż 26,4% gatunków ryb w Polsce to gatunki obcego pochodzenia (33 na 125 stwierdzonych)!

Dlatego też kolejne wydarzenie związane z wystawą czasową "OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski" oraz ekspozycją towarzyszącą "Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski" będzie poświęcone właśnie tej grupie kręgowców.

na fotografii dr hab. prof. UWR Jan Kotusz
Dr hab. prof. UWR Jan Kotusz - to polski biolog, specjalista w zakresie ichtiologii oraz dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest absolwentem biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie też obronił doktorat i habilitację. Swoje życie zawodowe poświęca badaniom ichtiofauny w szczególności morfologii i ekologii ryb. Głównym obiektem jego naukowych zainteresowań jest rodzina piskorzowatych. Prowadzi monitoring ichtiofauny rzek Polski, a także badania m.in. nad ekologią wybranych gatunków ryb słodkowodnych, zagrożeniami jakie je dotykają oraz i ich ochroną. Pracuje nad Czerwoną Listą ryb i minogów Polski. Jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii ryb. Przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma Zoologica Poloniae, a od 2016 r. jest redaktorem działowym w Acta Ichthyologica et Piscatoria. Uczestniczył w kilku wyprawach naukowych, m.in. nad Bajkał, Morze Białe i Spitsbergen.

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.