Porzucone córki Tygrysa - Spotkanie z Patrykiem Bułhakiem (Opolski Festiwal Fotografii)

12 października 2023 Wydarzenie
Zapraszamy na spotkanie i promocję najnowszej książki Patryka Bułhaka pt. "Porzucone córki Tygrysa". 12.10.2023 (czwartek) godz. 18:00

W latach 90. zeszłego wieku członkowie należący do rebelianckiego ugrupowania Tamilskich Tygrysów (LTTE), uznanego obecnie za terrorystyczne, żądali utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego, Ilamu, co rozpoczęło trwającą wiele lat wojnę domową.

„Porzucone córki Tygrysa” to opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim - odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. To kobiety, którym nie dane było doświadczyć młodości, naznaczonych piętnem konfliktu, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu i mimo traumy pozostawionych samym sobie. Kobiety, które dalej walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci. To historia Tygrysic – kobiet wojny, po której kurz nie opada...

Patryk Bułhak
(Ur. 1977 r.) – fotograf i podróżnik. Ukończył warszawską Akademię Fotografii, przez lata pracował jako DJ i promotor – w Polsce oraz za granicą. W swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Bardzo często szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet zwł. w kontekście praw człowieka. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photomagazine. Fotografie z nagrodzonej serii “Zamknięte” zostały pokazane na wielu wystawach zbiorowych m.in. w Luisa Catucci Gallery w Berlinie oraz na wystawach indywidualnych w 6×7 Leica Gallery Warszawa, galerii Pop-Up Ogrodowa 8 w Łodzi, galerii Ratusz w Zamościu, Centrum Kultury w Lublinie, w galerii Farbiarnia w Bydgoszczy, oraz na festiwalach fotografii w Opolu i Bielsku Białej. Nowy projekt “Porzucone córki tygrysa” pokazywany był premierowo w Sopocie w 2022 podczas festiwalu fotografii “W ramach Sopotu”, a następnie w galerii KIT w Berlinie, w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, a ostatnio w galerii Pix.house w Poznaniu.
Fot. M. Mazurkiewicz

Podczas spotkania będzie można zakupić najnowszą książkę Patryka Bułhaka i uzyskać podpis autora.

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.