Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Obrazy Tomasza Terenia „Festiwal Opolski” - zabytek czerwca

5 czerwca 2022 Zabytek miesiąca
W związku ze zbliżającym się 59. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu (zaczyna się 17 czerwca) postanowiliśmy w tym miesiącu przedstawić Państwu dwa zabytki związane z tematyką festiwalową.

Są to przedstawienia festiwalu opolskiego będące wizją nieprofesjonalnego artysty, mieszkańca Opola - Tomasza Terenia. Tomasz Tereń urodził się pod Lwowem w 1900 r., a do Opola trafił w 1949 r. Pracował fizycznie w opolskiej „Wagonówce”. Po wypadku, jakiemu uległ w pracy, zainteresował się malarstwem i tworzył pod okiem Antoniego Marcolli w opolskim Wojewódzkim Domu Kultury. Jego prace były nagradzane na wystawach plastyki amatorskiej organizowanych przez WDK w Opolu, a nawet reprezentowały Opolszczyznę na warszawskiej „Panoramie Województw” w 1974 r. Jego twórczość opisywano w następujący sposób:

„Malował głównie pejzaże, zawsze farbami olejnymi. Jego obrazy cechuje prymitywizm pełen lapidarnych uproszczeń, w których problem utrzymania poprawnych proporcji nie zaprząta nadmiernie uwagi malarza. (…) Ujmuje obrazy płaszczyznowo, zarówno w ogólnej kompozycji jak i sposobie traktowania postaci. (…) W jego pracach spotykamy kilka śmiało położonych plam barwnych w czystych nasyconych kolorach – głównie błękitu i ugru, często posuniętych niekiedy do jaskrawości i schematyzmu uproszczonego rysunku.”

„Z wielką pasją maluje np. festiwale piosenki odbywające się w Opolu, czy występy zespołów estradowych.”

Tomasz Tereń zmarł w 1984 r. w Opolu. Ostatnio w Muzeum Śląska Opolskiego publiczność mogła zobaczyć twórczość tego artysty na wystawie „Pana-Tereniowe obrazy” w 2017 r. Nasze muzeum jest właścicielem 18 jego prac, z których dwie przypominamy przy okazji prezentacji zabytku miesiąca.

MSO-E-802 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 43 cm, szer. 63 cm

MSO-E-802 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 43 cm, szer. 63 cm

MSO-E-803 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 45 cm, szer. 75 cm

MSO-E-803 „Festiwal Opolski”, aut. Tomasz Tereń, 1974 r., wys. 45 cm, szer. 75 cm

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.