Muzeum na zielono - Rośliny iglaste w przyrodzie i kulturze

3 grudnia 2023 Zajęcia dla osób indywidualnych
Zapraszamy na ostatnie w tym roku „Muzeum na zielono”, czyli spotkanie edukacyjno-warsztatowe poświęcone zagadnieniom dotyczącym kultury, natury oraz ekologii. Tym razem będziemy zachęcać do odkrywania tajemnic przyrody. Pochylimy się nad roślinami, które doceniamy szczególnie zimą, zwłaszcza podczas nachodzących świątecznych dni. O roślinach iglastych i ich znaczeniu – zarówno w przyrodzie, jak i w kulturze – opowie dr Ewa Stefańska-Krzaczek.

fot. Józef Chełmoński, Staw w lesie (leśne moczary), 1899, płótno, olej, wł. MŚO

Temat: Rośliny iglaste w przyrodzie i kulturze

W zimie natura śpi, a naszą uwagę przyciągają nieliczne obiekty przyrodnicze. Niewątpliwie są nimi rośliny iglaste, ponieważ – mimo czasu spoczynku – zachowują swój pokrój i barwę. Trwałość i uroda tych roślin sprawiają, że chętnie ozdabiamy nimi nasze domy w okresie świątecznym, warto zatem poznać bliżej tę grupę roślin.

W trakcie spotkania porównamy budowę roślin iglastych budujących polskie lasy. Zajrzymy do wnętrza igły i zbadamy pyłek sosny, a także sprawdzimy, dlaczego nasiona wielu roślin iglastych chętnie szukają wiatru w polu. Pogawędzimy też trochę o tym, jak rwać jałowiec, żeby trafić w życiu na pięknego kawalera, dlaczego owce nie mogą chodzić przez cień świerka i o innych dawnych wierzeniach związanych z roślinami iglastymi. Na koniec nauczymy się wykonywać ekologiczne choinki z gałązek iglaków, patyków i innych ekologicznych materiałów.

Ewa Stefańska-Krzaczek – doktor nauk biologicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym i na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Botanik i ekolog roślinności, szczególnie zainteresowana roślinami dzikimi, ich różnorodnością, a także właściwościami leczniczymi. Jej badania naukowe koncentrują się na zbiorowiskach leśnych, ich dynamice, zróżnicowaniu i przekształceniach. W swojej działalności dydaktycznej zajmuje się edukacją przyrodniczą na różnych poziomach. Prowadzi kursy akademickie dla studiujących na kierunkach biologicznych, a także zajęcia popularyzujące wiedzę wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Data i godzina spotkania: 3 grudnia 2023 roku (niedziela), godzina 15:00

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

WSTĘP WOLNY – obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy trwają do 01.12.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.

Koordynacja, warsztat florystyczny: Patrycja Farys-Kawalec

------

Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu Muzeum na zielono udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023, z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem Niech twój ślad będzie eko!

Muzeum na zielono – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.

W ramach inicjatywy przewidziano realizację pięciu comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych dziedzinach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką. Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, naukowcami, rzemieślnikami oraz florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania z dóbr natury. Spotkania najczęściej mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji działamy i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.