Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Galeria MŚO – Cybis odkrywca barw - zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych i szkolnych kwiecień 2022 r.

1 kwietnia 2022 Zajęcia dla grup Opole
Kiedy zimowy czas z wolna ustępuje, zaczynamy tęsknić za kolorem. Zapraszamy do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na zajęcia o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, Jana Cybisa (1897-1972), pochodzącego spod Głogówka, który barwę uważał za podstawowy element malarstwa.

Punktem odniesienia teoretyczno-warsztatowych spotkań będą nie tylko obrazy znajdujące się na wystawie stałej „Jan Cybis. Malarstwo”, ale także zapiski z dzienników artysty, opublikowanych pod tytułem „Notatki malarskie”. Podczas aktywnego zwiedzania wystawy poszukamy m.in. odpowiedzi na pytania, jakim człowiekiem i artystą był Jan Cybis, jakie były ulubione tematy jego prac.

Zwiedzanie ekspozycji urozmaicone będzie grami edukacyjnymi i wykonywaniem pracy plastycznej.


1.    Magiczne koło barw
„Gdzie nie ma gamy, nie ma malarstwa.”
Kolor jest podstawowym elementem nie tylko sztuki, ale i życia. Jak to się dzieje, że każda barwa kojarzy się z czymś i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie? Czy artyści mają swoje ulubione kolory? Dowiemy się, co to takiego gama barwna, koło barw, tonacja i czym była barwa dla kolorystów? Zajęcia prowadzone w otoczeniu obrazów namalowanych przez Jana Cybisa przeplatane będą plastycznymi zabawami z kolorem w roli głównej, by na końcu wykonać własne koło ulubionych barw (instalacja przestrzenna).

2.    Planeta koloru
„Malarz jest odkrywcą barw. Za ich pomocą odkrywa świat.”   
Spotkanie z malarstwem Jana Cybisa stanie się inspiracją do niecodziennych gier edukacyjnych i zabaw plastycznych. Uczestnicy warsztatów staną się załogą statku kosmicznego, wspólnie poszukamy nowych, nieznanych planet i spróbujemy je sfotografować oraz opisać. Inspirując się malarstwem Jana Cybisa namalujemy pejzaż „nie z tej ziemi”, posługując się przy tym narzędziami na pozór nie stanowiącymi wyposażenia warsztatu artysty i używając samodzielnie wykonanych farb o dziwnej konsystencji (technika mieszana).

3.    Ulica w Głogówku
 „Ja tak widzę? Nie. Ja tak maluję.”
Często dziś robimy zdjęcia w miejscach, które odwiedzamy, których widok chcemy zachować
w pamięci. A co robi artysta malarz? Czy w podróży można tworzyć? Czy w oczach artysty morze zawsze jest niebieskie, a las zielony? Zainspirowani pejzażami Jana Cybisa sprawdzimy, czy obraz można namalować bez użycia pędzla, a następnie wykonamy pracę malowaną farbami akwarelowymi na papierze
.

Miejsce: Galeria Muzeum Ślaska Opolskiego, ul. Ozimska 10, Opole

Czas trwania: ok. 60 min.

Terminy: do ustalenia, wtorek – piątek, 9.30 –14.00

Koszt: 10 zł / os., opiekun bezpłatnie

Rezerwacje biletów warsztatowych – Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30 oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl

Zobacz inne aktualności

Warsztaty fotograficzne – Paweł Sokołowski: „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”

Chciałbyś przenieść się do XIX wieku i poznać tajniki jednej z najstarszych technik fotograficznych? Mokry kolodion to proces, który pozwala tworzyć niezwykle piękne, klimatyczne zdjęcia, pełne detali i unikalnych efektów. Warsztaty prowadzone przez Pawła Sokołowskiego to doskonała okazja, aby poznać tę technikę od podstaw, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w fotografii.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.