Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Zofia Stryjeńska „Baca”, 07.05.2022, godz. 16.00

9 maja 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę maja skierujemy światło na rysunek Zofii Stryjeńskiej „Baca”


Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce:
Sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

„Przebywając długo w Zakopanem, Stryjeńska zżyła się z Podhalem, odczuła jak nikt pejzaż, ludzi, tradycję, słowem duszę Podhala” – pisze w monografii o artystce Jerzy Warchałowski w 1929 roku. Słowa te mogą również odnieść się do rysunku „Baca”, który stanie się punktem wyjścia opowieści o jego autorce. Zofia Stryjeńska, okrzyknięta „księżniczką polskiego malarstwa”, zyskała niezwykłą popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej oryginalna twórczość współgrała z niezwykle barwną osobowością.  O Zofii krążyło wiele plotek i anegdot, miała opinię osoby szalonej, którą sama podtrzymywała przekornie swoimi ekstrawagancjami. Niewątpliwie była artystką charyzmatyczną, jedną z najwybitniejszy artystek polskich 1. połowy XX wieku.


Zachęcamy do obserwowania nas na  Facebook Muzeum Śląska Opolskiego


Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.