Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Fotorelacja: Spotkanie Opolskich Regionalistów, Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła -23 kwietnia 2022 r.

25 kwietnia 2022 Wydarzenie
Szanowni Państwo, spotkanie Opolskich Regionalistów jest inicjatywą Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu kierowaną do pasjonatów historii lokalnej: opiekunów izb regionalnych i muzealnych, towarzystw regionalnych, stowarzyszeń historycznych czy lokalnych przewodników.

Planujemy w naszym Muzeum rozpocząć cykliczne spotkania, podczas których chcemy skupić się na stronie praktycznej działalności społecznej, której celem jest zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Za pomocą pracy w grupach roboczych, warsztatów, dyskusji chcemy podjąć próbę wskazania Państwu sposobów rozwiązywania problemów, z którymi być może macie do czynienia. Na przykład przy gromadzeniu i inwentaryzowaniu kolekcji, zapewnieniu odpowiednich warunków ich przechowywania, występujących aspektów prawnych funkcjonowania zbiorów czy pozyskiwania funduszy na działalność.


W trakcie spotkania 23 kwietnia planujemy krótki wykład wprowadzający, informacje praktyczne dotyczące gromadzenia i ewidencji zbiorów oraz szeroko pojętej profilaktyki konserwatorskiej, czas na wspólne rozmowy kuluarowe oraz zajęcia w grupach. Podczas tych zajęć realizowanych w czterech obszarach tematycznych będzie możliwość omówienia nurtujących problemów oraz wymiany doświadczeń.

Obszary tematyczne, zajęcia praktyczne w grupach:

Zajęcia nr 1: Ewidencjonowanie zabytków w izbach regionalnych. Typy kart ewidencji zabytków – praktyka 

i możliwości. Wprowadzenie do tematu – Izabela Jasińska, Muzeum Śląska Opolskiego

Zajęcia nr 2: Zagadnienia prawne związane z funkcjonowaniem izb regionalnych, muzealnych. Wprowadzenie do tematu – radca prawny Cyprian Gottfried, Kancelaria Radców Prawnych Jurysta w Opolu

Zajęcia nr 3: Jak szukać informacji w Archiwum Państwowym – wykorzystywanie źródeł historycznych w badaniach, kwerendach i opracowaniach, metody poszukiwania danych. Wprowadzenie do tematu – Aleksandra Starczewska-Wojnar, Archiwum Państwowe  w Opolu (grupa do 25 osób)

Zajęcia nr 4: Aktualne możliwości pozyskiwania funduszy na działalność, omówienie głównych zasad i problemów związanych z finansowaniem. Wprowadzenie do tematu  – Agnieszka Kamińska Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO 


Program Spotkania Opolskich Regionalistów, 23.04.2022 r.: 

9:30 - 10:00 Rejestracja uczestników, UMWO, ul. Piastowska 14, Opole (Sala Orła Białego)

10:00 - 10:20 Rozpoczęcie spotkania, powitanie gości

10:20 - 10:45 Wprowadzenie do tematu spotkania: wiele ścieżek – jeden cel: gromadzenie i ochrona dziedzictwa – I. Solisz, dyrektor MŚO

 10:45 - 11;15 Gromadzenie zbiorów oraz możliwości ich ewidencjonowania w izbach regionalnych na przykładzie placówki w Brożcu – I. Jasińska, MŚO

11:15 - 11:45 Muzealna pracownia konserwacji zabytków informacja o działalności oraz omówienie profilaktyki i ochrony gromadzonych zbiorów w izbach regionalnych oraz kolekcjach prywatnych – B. Wewiórka, M. Rabiej, Pracownia Konserwacji Zabytków MŚO

11:45 - 12:30 Przerwa kawowa i poczęstunek – rozmowy kuluarowe

12:30 - 14:30 Zajęcia w grupach:

- Zajęcia nr 1 (MŚO);

- Zajęcia nr 2 (MŚO);

- Zajęcia nr 3 (Archiwum Państwowe);

- Zajęcia nr 4 (UMWO)

ok. 14:30 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych MŚO

Zakończenie spotkania


Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.


Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Działu Edukacji/Promocji Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu tel. 77 44 31 761


Zachęcamy do obserwowania nas na Facebook Muzeum Śląska Opolskiego (MuzeumOpole)


Załączniki

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.