Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dział Edukacji Muzealnej

Dział Edukacji Muzealnej zajmuje się edukacją, upowszechnianiem, popularyzacją oraz promocją Muzeum. Główne cele działu to przede wszystkim: - zachęcanie do zwiedzania muzeum, - przyciągnięcie widza, - zainteresowanie historią miasta i regionu, - współpraca z innymi instytucjami.

Podstawą upowszechnienia działalności muzeum są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe – o różnorodnej tematyce. Służą one jako baza do prowadzenia edukacji dzieci, młodzieży, studentów, jak i indywidualnych osób. Przybierają one różne formy: do dyspozycji zainteresowanych jest przewodnik oprowadzający po wystawach, lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, a ponadto spotkania, „wieczory muzealne”, „Noce Skarbów”, „Salony Poezji”, promocje książek i publikacji. Szeroko zakrojona działalność oświatowa i popularyzatorska wyraża się również w organizowaniu tygodni archeologicznych, etnograficznych, organizowaniu imprez okolicznościowych, rocznicowych, poranków muzealnych, konferencji metodycznych dla nauczycieli, a także sesji popularnonaukowych. Współpracujemy z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, m.in. z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Młodzieżowym Domem Kultury, Narodowym Bankiem Polskim, Uniwersytetem Opolskim, Politechniką Opolską, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także z różnego typu szkołami. Dział Edukacji Muzealnej zajmuje się również kontaktami z prasą, radiem oraz telewizją regionalną.

Dział Edukacji Muzealnej proponuje następujące lekcje:

    Jan Cybis – życie i twórczość
    Historia sztuki w działaniu
    Muzeum dla przedszkolaka
    Lekcje etnograficzne i kulturoznawcze
    Historia Opola
    Lekcje w kamienicy czynszowej

Dział nadzoruje także pracę Biblioteki Muzeum Śląska Opolskiego

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.