Janina Ochojska w Muzeum Śląska Opolskiego

7 marca 2024 Wydarzenie
Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zaprasza na spotkanie z Janiną Ochojską – polską działaczką humanitarną, założycielką i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, astronomką, działaczką opozycji demokratycznej w PRL oraz posłanką do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Spotkanie odbędzie się 7 marca. Wstęp wolny.

Janina Ochojska urodziła się w Gdańsku w 1955 roku, a już w pierwszych miesiącach życia zmagała się z chorobą Heinego-Medina, czyli polio. Większość dzieciństwa spędziła w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Gdy miała 13 lat, lekarz podarował jej książkę "Obrazy Nieba", co wywarło na niej ogromne wrażenie i skłoniło do postanowienia zostania astronomem, pragnąc zrozumieć i odkrywać Wszechświat. W 1980 roku ukończyła studia z astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i przez kolejne cztery lata pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika, odbywając praktyki naukowe we Wrocławiu. Zaangażowała się również w działalność opozycyjną w ramach "Solidarności", a także w pomoc dla osób represjonowanych i ich rodzin. W 1984 roku wyjechała do Francji na operację, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej, działając jako wolontariuszka w Fundacji EquiLibre. Po powrocie do Polski zainicjowała pomoc dla cywilów Sarajewa, co zaowocowało pierwszym transportem zorganizowanym przez Polaków. W 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną (PAH), która do dziś udziela pomocy w 47 krajach, wspierając ofiary konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. Janina Ochojska była wielokrotnie wyróżniana za swoją działalność, otrzymując m.in. tytuł "Kobiety Europy", Nagrodę Pax Christi International Peace Award, Order Kawalera Legii Honorowej, Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera, odznaczenie Bene Merito oraz Nagrodę Lecha Wałęsy. W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jej praca humanitarna jest uznawana i doceniana zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Wydarzenie jest częścią obchodów "Opolskie! 20 lat w UE".

7 marca 2024

Godzinie 14:00 serdecznie zapraszamy młodzież ponadpodstawową na spotkanie pt. "Dlaczego młodzi powinni wziąć sprawy w swoje ręce?".
Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 77 676768.

Natomiast o godzinie 17:00 zapraszamy wszystkich na spotkanie pt. "Moc kobiet! Janina Ochojska i Opolskie Ambasadorki UE". Wstęp wolny.

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.