Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta." Najbliższe oprowadzanie 15.04.2023

5 kwietnia 2023 Wydarzenie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie dr Bogny Szafraniec po wystawie "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta". To szczególna okazja, aby poznać przemysłową historię Opola.

Kim jest kurator wystawy?
Człowiek, który o ekspozycji wie wszystko. Kurator to z łacińskiego curator - opiekun, odnosi się do słowa cura - troska, piecza nad czymś lub nad kimś.

dr Bogna Szafraniec kurator wystawy czasowej w trakcie wernisazu wystawy
Kurator wystawy to osoba zajmująca się profesjonalną organizacją ekspozycji, w naszym przypadku to merytoryczny pracownik muzeum. Odpowiada on za kształt wystawy, jej ideę, prace, które zostały pokazane, a także nierzadko za jej odbiór, gdyż może przekazanymi informacjami podsuwać konkretne interpretacje dzieł, które oglądamy.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie to już tradycja naszego Muzeum, pozwala odbiorcom na zrozumienie wystawy, jej kontekstu, a także pozwala uzyskać pełen obraz, zgodny z intencjami.

zwiedzajacy wystawe niedowidzący i niewidomi miszkańcy województwa opolskiego


W przypadku wystawy 'Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta" należy pamiętać, że opracowaniem koncepcji wystawy zajęła się Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Iwona Solisz, która nie tak dawno oprowadzała po przemysłowej historii Opola osoby niedowidzące i niewidome, udowadniając, że nasza najnowsza wystawa czasowa jest dostępna... w pełni tego słowa znaczeniu, dla wszystkich chętnych. 


Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem oprowadzania kuratorskiego po wystawie "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta".

04.02.2023, godz. 15:00
Oprowadzanie kuratorskie: wystawy dr Bogna Szafraniec
Gmach główny
11.03.2023, godz.15:00
Oprowadzanie kuratorskie: dr Bogna Szafraniec
Gmach główny
15.04.2023, godz. 15:00
Oprowadzanie kuratorskie: dr Bogna Szafraniec
Gmach główny
Oprowadzanie zostanie poprzedzone wykładem dr hab. Jerzego Iloksza Architektura dla mas - Hala Stulecia we Wrocławiu, modernistyczny „Gesamtkunstwerk"
13.05.2023, godz. 19:00
Oprowadzanie kuratorskie: dr Bogna Szafraniec
Gmach główny (Noc Muzeów)
30.06.2023, godz. 16:00
Oprowadzanie kuratorskie: dr Bogna Szafraniec
Gmach główny

Więcej o wystawie: https://muzeum.opole.pl/cementownie-opola-przemysl-w-strukturze-miasta/

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.