Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Tarcze strzelców ołomunieckich

16 grudnia 2010
Malowane tarcze pojawiły się już w XVII wieku, najpierw okrągłe, później kwadratowe o rozmaitych tematach i motywach. Ze względu na swoją wartość informacyjną należą do znaczących źródeł ikonograficznych i stanowią przede wszystkim cenne źródło wiedzy o tym, jak żyli i jak ubierali się ludzie, mają również znaczenie przy poznawaniu rozwoju budowlanego poszczególnych miast.

Najczęściej były wykonywane w miejscowych warsztatach rzemieślniczych na zamówienie zwycięzców królewskich lub innych ważnych konkursów strzeleckich, niestety ich twórcy pozostali anonimowi. Częstymi tematami były sceny biblijne, alegoryczne, myśliwskie, społeczne i miłosne, doniosłe wydarzenia historyczne i polityczne oraz równie często sami strzelcy, strzelnice i życie wewnętrzne dwóch historycznych organizacji strzeleckich - samodzielnych formacji strzeleckich: Bractwa Strzeleckiego i Uprzywilejowanego Zbrojnego Korpusu Mieszczańskiego. Po zakończeniu strzelania tarcze instalowano na ścianach, ale również na sufitach strzelnic, gdzie służyły jako dekoracja.

Większość starszych tarcz ołomunieckiego korpusu nie jest sygnowana, dopiero w drugiej połowie XIX wieku ich autorzy przestają być anonimowi. W latach 1847-1864 najwięcej tarcz pochodziło z warsztatu malarza G. Kühna, równolegle z nim działali w Ołomuńcu malarze Anton Komarek i Theodor Kubicki, a pod koniec lat 60. pochodzący z Uničova Johann Friedrich, absolwent wiedeńskiej Akademii. W latach 70. głównym dostawcą tarcz był malarz z Loštic František Havelka.

Ołomuniecka kolekcja tarcz strzeleckich, składająca się z 205 eksponatów, należy do największych tego rodzaju w Republice Czeskiej. Ekspozycja pokazywana w Muzeum Śląska Opolskiego składać się będzie z 65 tarcz strzelniczych, które powstawały w okresie od XVIII do pocz.XX wieku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.