Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Świat toruńskiego piernika

22 listopada 2011
Wystawa "opowiada" o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga - dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Wszyscy zainteresowani poznaniem smaku i historii miodowo-korzennych wypieków będą mieli możliwość zapoznania się na ekspozycji z tradycyjnym rzemiosłem piernikarskim. Zwiedzający wystawę odkryją tajniki produkcji toruńskiego rarytasu, uzyskają odpowiedzi na pytania: Skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasto? Jak kształty i formy nadawano piernikom w dawnych wiekach? Czy można odtworzyć smak dawnych korzennych smakołyków? Można będzie także dowiedzieć się, kto wypiekał pierniki w Opolu i zobaczyć zabytkowe formy piernikowe znajdujące się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w trakcie których będzie można zdobyć m.in. podstawową wiedzę na temat składników ciasta oraz motywów form piernikowych. Uczestnicy warsztatów – posługując się specjalnie zamówionymi kopiami historycznych form – samodzielnie wykroją z ciasta i upieką dekoracyjne pierniki.

organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

patronat medialny:
Radio "OPOLE"
TVP OPOLE
Opolska "Gazeta Wyborcza"

sponsor: Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.

 

PIERNIKOWE WARSZTATY – ZAJĘCIA EDUKACYJNE
PROWADZONE NA WYSTAWIE "ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA"

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.