Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca

19 marca 2024
Od 19 marca 2024 zapraszamy na wystawę prac Eugeniusza Marca pt. „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”.
M - marzec M - marzec

19 marca 2024 r. - 01 września 2024 r.

To ludzie ze swoimi radościami, ale też wadami i przywarami, które spersonifikowane są w sposób bardzo charakterystyczny dla twórcy. Eugeniusz Marzec ma do nich stosunek ironiczno-krytyczny, ale darzy je ogromną miłością. Wszystkie postacie otacza ściśle świat przyrody, gdzie drzewa mają twarze, a pszczoły robotnice karmią swoją królową ogromną łyżką. Ten z pozoru bajkowy świat pełen jest tematów wziętych prosto z życia - są narodziny, wesele, ale i mocno zaakcentowana problematyka społeczna, a nawet historyczna. Wszystko przeplata się z silnie obecną tematyką wierzeniową, nie tylko związaną z religią chrześcijańską - cykl obrazów z przedstawieniami Matki Bożej - ale też z mitami i legendami, tworzącymi pozamaterialną sferę życia mieszkańców wsi. Każda z prac tego autora, czy to obraz czy rzeźba, posiada kilka warstw treściowych, których rozszyfrowanie daje widzowi czystą przyjemność.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Oleśnie oraz zbiorów prywatnych.

Wernisaż 19 marca 2024 r. godz. 14:00

"Niedziela Palmowa” - E. Marzec


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.