Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Skarby wieków średnich

10 lutego 2012
Wystawa czasowa "Skarby wieków średnich" gromadziła najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zabytki przedstawiały różne style zdobnicze i typy ozdób. Niejednokrotnie były to unikalne, jednostkowe wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, wykonane z brązu, srebra, szkła, a sporadycznie także złota, kamieni półszlachetnych czy bursztynu.

Ze względu na rodzaj i sposób użytkowania ozdób wystawa podzielona została na kategorie. Na ekspozycji podziwiać można było różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można było rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniały bardzo ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone było doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

Ozdoby pochodziły z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia. Reprezentowały stylistykę typową dla złotnictwa zachodnio- i wschodniosłowiańskiego, skandynawskiego i bałtyjskiego. Zostały znalezione w różnych regionach środkowej i wschodniej Europy - w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, na terenach zasiedlonych przez ludność słowiańską oraz bałtyjską.

Tekst: Magdalena Ruszkowska

Patronat medialny:
TVP Opole
Radio Opole
Opolska "Gazeta Wyborcza"

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.