Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Porcelana śląska od roku 1820 r.

3 września 2009
"NAJWYŻSZA JAKOŚĆ PO PRZYSTĘPNYCH CENACH" - tym hasłem reklamowała się przekonana o jakości swoich wyrobów jedna ze śląskich fabryk porcelany pod koniec XIX wieku. I rzeczywiście: producenci śląscy nie mieli powodów, aby unikać porównania z konkurencją z regionów słynących z produkcji porcelany, jakimi były Saksonia, Turyngia czy Górny Palatynat.

W latach 1820- 1945 na Śląsku działało prawie 50 firm. To tutaj znajdowały się największe i najnowocześniejsze fabryki Niemiec ? firmy Carl Krister w Wałbrzychu oraz Carl Tielsch w Starym Zdroju zatrudniały ponad 1000 pracowników. Szereg ważnych innowacji technicznych został po raz pierwszy wprowadzony na Śląsku.

Różnorodne, pełne estetyki wyroby porcelanowe w stylu od neorokoka do Art deco świadczą o wysokich umiejętnościach śląskich producentów. Wystawa prezentuje wyroby porcelanowe w ich historycznym kontekście: zdobiące odświętnie nakryty stół, ustawione w funkcji reprezentatywnej w eklektycznym kredensie, wystawione na zrekonstruowanym stoisku targowym bądź w oknie wystawowym sklepu kolonialnego z ok. roku 1930.

Zaprezentowane zostaną tu po raz pierwszy wystawne egzemplarze pochodzące z prywatnych zbiorów znaczących kolekcjonerów oraz od potomków fabrykantów, a także eksponaty użyczone przez polskie muzea. Dołączona stacja komputerowa oferuje dalsze informacje jak np. spis producentów, wzorce, katalogi poszczególnych firm, zbiory Muzeum Śląskiego w Görlitz, w tym kolekcję Tette.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.