Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Obcy wśród nas. Nowa wystawa przyrodnicza w Opolu

14 grudnia 2023
14 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie czasowej wystawy przyrodniczej „OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski” oraz ekspozycji towarzyszącej „Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski”. Wernisaż uświetni wystąpienie prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
M - OBCY M - OBCY

OBCY WŚRÓD NAS.
Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski
Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski

Główny gmach wystawienniczy Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Mały Rynek 7

14 grudnia 2023 – 23 maja 2024
Wernisaż
czwartek, 14 grudnia 2023, godz. 17.00, wstęp wolny

OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski
wystawa ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski
wystawa towarzysząca ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Scenariusz wystaw: Agnieszka Mulawa, Piotr Zabłocki
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego

Nieustający rozwój cywilizacyjny i bezprecedensowy wpływ działania człowieka na przyrodę skutkują narastającym przekształcaniem środowiska przyrodniczego. Do najbardziej jaskrawych efektów tego procesu należą zmiany zasięgów występowania roślin i zwierząt. Gatunki, które w wyniku działalności człowieka zostały przypadkowo lub celowo przeniesione z obszaru ich naturalnego występowania na inne tereny, nazywamy GATUNKAMI OBCYMI. Niestety znaczna ich część łatwo adaptuje się do nowych warunków, namnaża się w szybkim tempie i kolonizuje nowe obszary, a ich obecność nie pozostaje bez wpływu na rodzime gatunki i siedliska. Wpływ ten często jest szkodliwy dla środowiska naturalnego i który przynosi też wymierne straty w gospodarce człowieka. Gatunki te nazywamy INWAZYJNYMI. To właśnie tym grupom organizmów poświęciliśmy najnowszą wystawę przyrodniczą.

W pierwszej części ekspozycji znajdują się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych w ostatnich latach głównie na terenie województwa opolskiego. Wśród nich znajdziemy doskonale nam znane gatunki użytkowe, takie jak pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki, jak również monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie…
W dalszej częściwystawy prezentujemy, po raz pierwszy w historii muzeum, tak znaczną liczbę zabytkowych arkuszy zielnikowych z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Znajdziemy wśród nich najstarsze i najcenniejsze zabytki, zebrane m.in. przez dwóch znamienitych botaników – Karla Bialuchę i Carla Jacoba Dziadzkę, którym także poświęcono miejsce na wystawie. Prezentujemy też sposób, w jaki usystematyzowany jest zbiór zielnikowy w kolekcji muzealnej.

Całości dopełniają multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowano 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków. Wśród nich znajdują się użytkowane łowiecko bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz. Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego…


Honorowy patronat Marszałka Województwa Opolskiego


Wystawy sfinansowane ze środków Samorządu Województwa OpolskiegoZgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.