Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Cora, Asteroid i inne- Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost - porcelana i szkło

11 maja 2019
wystawa ze zbiorów: Artystów Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu Muzeum Narodowego we Wrocławiu Muzeum Historii Katowic w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Towarzystwa Przyjaciół Opola oraz zbiorów prywatnych
Eryka i Jan Drostowie, absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, to wybitni polscy projektanci szkła, Eryka Trzewik-Drost projektowała także porcelanę. Przez kilkadziesiąt lat zawodowo związani byli z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Dzięki ich talentowi i wyobraźni szkło prasowane, uznawane wcześniej za bezwartościowe, osiągnęło wysoki europejski poziom artystyczny i jest dziś obiektem pożądania wielu kolekcjonerów na całym świecie. W latach 60. – 80 XX w. zaprojektowali wiele wzorów, które cieszą się dziś powszechnym uznaniem – do najsłynniejszych należą: Asteroid, uznany przez prof. Irmę Kozinę za jedną z ikon śląskiego dizajnu, a także Radiant, Diatret, Cora czy Conti.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.