Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Pana-TERENiowe obrazy Malarstwo Tomasza Terenia

2 czerwca 2017
Jedynym dowodem na istnienie naiwnych jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki. Ta myśl, nieżyjącego już wybitnego teoretyka sztuki ludowej Aleksandra Jackowskiego, jest również hasłem kolejnej wystawy prac twórców nieprofesjonalnych, którą udostępniamy Państwu w Muzeum Śląska Opolskiego.

Dziennikarka Trybuny Opolskiej Romana Konieczna w 1974 r. pisała: "Dosiadam się teraz do stolika, przy którym siedzi nasz opolski Nikifor, samorodny twórca" Tomasz Tereń. Jego szczery talent naiwnego realisty doczekał się już uznania. Pana-Tereniowe obrazy trafiają do zbiorów muzealnych. Kilka jego prac zakupiły muzea w Krakowie i Opolu. Ten podeszły już wiekiem emeryt maluje mało, tylko na wystawy. Jak większość malarzy prymitywistów tworzy intuicyjnie wyłącznie z pamięci i wyobraźni. Nigdy nie kopiował, co robią niektórzy z amatorów.

Wystawa ze zbiorów:

Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Muzeum Sztuki Ludowej M. Pokropka w Otrębusach

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

oraz zbiorów prywatnych

Kurator wystawy: Małgorzata Goc

Oprawa plastyczna: Halina Fleger

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.