Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Cicatrices européennes – Europäische Narben – Europejskie blizny

14 lipca 2015
Na wystawę składa się 21 prac graficzki, ilustratorki i malarki Gabrieli Cichowskiej. Grafiki i kolaże stanowią artystyczną wizję wydarzenia, które miało decydujący wpływ na bieg historii ? ilustrują epizody z okresu desantu wojsk alianckich w Normandii. Ekspozycja prezentowana była już we Francji i w Niemczech. Przygotowano ją w ramach współpracy Powiatu Kusel w Niemczech i Departamentu Orne we Francji.

Pomysłodawcą zlecenia Gabrieli Cichowskiej serii prac nawiązujących do tematyki bitwy o Normandię był dr Winfried Hirschberger ? przewodniczący Rady Powiatu Kusel, zaangażowany we francuskie przygotowania obchodów 70. rocznicy bitwy o Normandię.

W tworzeniu prac Cichowska zastosowała technikę monotypii, kolażu i wycinanek, ograniczając przy tym paletę barwną. W opozycji do pozornego spokoju  i porządku w scenach rozładowywania wyposażenia i sprzętów ze statków, przedstawione zostały sceny walki ? niedosłowne, niewyraźne, ale ewokujące trwogę i napięcie. Zgaszone ziemiste kolory podkreślają smutek i trwogę zwykłych ludzi wobec okrucieństwa otaczającej rzeczywistości.

Prezentacja wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego jest efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i powiatu brzeskiego z niemieckim parterem – powiatem Kusel. Współpraca dotyczy m.in. włączenia Brzegu do europejskiej inicjatywy projektu „Europejska Droga Pokoju ? Droga Rzeźb w Europie?, realizowanego przez Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w Sankt Wendel w Niemczech.

„Droga Pokoju? to największy projekt Otto Freundlicha, niemieckiego malarza żyjącego w latach 1878 ? 1943. Zamiarem artysty było postawić w całej Europie rzeźby, które stanowić miały największą plenerową ekspozycję mającą na celu humanitarną ideę solidarności i porozumienia między narodami i miała być wyrazem nadziei na lepszą przyszłość. Niestety projekt ten nie został nigdy przez niego zrealizowany. Dopiero  w latach 70 Stowarzyszenie Europejska Droga Pokoju "Droga Rzeźb w Europie" Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w St. Wendel w Niemczech rozpoczęło realizację tego projektu. Droga ta łączy Paryż i Moskwę. Obecnie znajduję się na tej trasie około 50 monumentów. Jeden z nich znajduję się w Słupsku - miejscu urodzenia Otto Freundlicha. Dorosłe życie artysty przypadało na okres tworzenia się totalitaryzmu hitlerowskiego, prześladowania i eksterminacji Żydów (Otto Freundlich był pochodzenia żydowskiego, zginął w obozie na Majdanku).


Gabriela Cichowska:

Urodzona w 1984 roku w Rzeszowie, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymała między innymi Opera Prima – I nagrodę za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 roku za ilustracje do książki Fantje, Gimpel Verlag (wydana w Polsce przez wydawnictwo Muchomor pt.: Słoniątko).

W lipcu 2014 roku Cichowska otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis) za dzieło wspólne – książkę Ostatnie przedstawienie Pani Esterki (tekst Adam Jaromir, ilustracje Gabriela Cichowska). Książka opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim. Książka ta była również w 2014 roku nominowana do Niemieckiej Nagrody za Literaturę Młodzieżową (Deutsche Jugendliteraturpreis), przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.