Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zapraszamy na spotkanie plastyczno-florystyczne z cyklu „Muzeum na zielono”. Sztuka pełna miłości. Wokół twórczości Mariana Kurdziela, 10.02.2022 r., godz. 17:00

1 lutego 2022 Edukacja
W Muzeum nie brakuje dzieł, o których warto opowiedzieć z okazji święta zakochanych. Zapraszamy na spotkanie poświęcone pracom Mariana Kurdziela (1938-1975) – malarza, rzeźbiarza i grafika reprezentującego amatorski ruch plastyczny Opolszczyzny, w którego pracach "zapisane" są rozmaite historie o miłości.

Zajęcia rozpoczniemy na wystawie czasowej „Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę”. Pośród różnorodnych prac artysty wyróżnić można „obrazy przyciągające uwagę. Najczęściej – o miłości. Ludzkiej – romantycznej czy macierzyńskiej, ale także pozaziemskiej, bo u Kurdziela zakochane bywają też anioły” (cyt. za: J. Filipczyk ze wstępu do informatora towarzyszącego wystawie). Porozmawiamy o tym, czy dzieło może być odbiciem stanu emocjonalnego artysty, który w danym momencie je tworzy, a następnie podejmiemy próbę interpretacji wybranej pracy Mariana Kurdziela w twórczym działaniu: zaprojektujemy i wykonamy przestrzenną kompozycję na drewnianej desce. Na konstrukcji z gwoździ, z oplotów włóczki lub naturalnej przędzy i materiału roślinnego stworzyć będzie można ozdobę nadającą się (nie tylko) na walentynkowy upominek.   
    


O cyklu: Punktem wyjściowym spotkań w ramach cyklu "Muzeum na zielono" są zwykle eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, bądź też takie, które czasowo w naszej muzealnej przestrzeni prezentujemy. Zajęcia mają charakter teoretyczno-warsztatowy: rozmawiamy m.in. o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury lub też analizujemy ekologiczne aspekty procesów i działań twórczych, a następnie – bazując na naturalnych materiałach – tworzymy prace z materiałów roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Stosujemy rozmaite techniki plastyczne, artystyczne, rękodzielnicze i nie unikamy narzędzi wymagających precyzji, np. sekatorów, młotków, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież (12+) i osoby dorosłe.


Termin: czwartek, 10.02.2022, godz. 17.00

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7  

Czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)

Bilety warsztatowe: 10 zł od osoby

Rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.), kasa muzealna (tel.77 44 31 754)

Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.


Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole

O wystawie: "Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę" Życie i twórczość Mariana Kurdziela [kliknij i dowiedz się więcej]

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.