Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zapis ukryty. 50-lecie pracy twórczej Stanisława Białogłowicza

21 lipca 2023
Zapraszamy na wystawę rysunku i malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza, organizowaną z okazji 50.-lecia jego twórczej pracy. Wernisaż 21.07.2023 godz. 17:00
bialoglowicz_1920x1080_FB_event bialoglowicz_1920x1080_FB_event

Stanisław Białogłowicz, Kuszenie św. Antoniego, 1982, olej, płótno, 130 x 160 cm, MSO/S/1284 

Stanisław Białogłowicz urodził się w 1947 roku w Dukli na Podkarpaciu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego). Po dyplomie rozpoczął samodzielną pracę twórczą i dydaktyczną w szkolnictwie artystycznym.

Od 1973 roku do lat 90. XX wieku artysta był czynny w Nysie, pracował w tamtejszym Państwowym Ognisku Plastycznym, a następnie w Wydziale Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej z siedzibą w Nysie. W latach 1983 oraz 1990–1993 był członkiem zarządu opolskiego okręgu ZPAP. Uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego w zakresie malarstwa, od 2005 r. jest profesorem zwyczajnym. Życie zawodowe związał także z Rzeszowem, przez wiele lat prowadził autorską pracownię malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pracował ponadto w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Stanisław Białogłowicz uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne oraz rysunek. Był komisarzem plenerów artystycznych i wystaw zbiorowych (m.in. Klimaty – wystawa prac uczniów profesora Wacława Taranczewskiego). Jego malarstwo sytuuje się w nurcie figuracji, czerpie z ikony oraz z rozwiązań abstrakcyjnych.

Moje obrazy są niejako z pogranicza dwóch światów. Od wielu lat próbuję pogodzić dwie rzeczywistości. Rzeczywistość metafizyczną, trudną do wglądu oraz wewnętrzną, bardzo osobistą, prywatną. Korzystam również z rzeczy możliwych do zaobserwowania, zewnętrznych. Myślę tutaj o tych doświadczeniach, których obrazy mogą dotykać pejzażu, ostatnio stanowiącego dla mnie silną i częstą inspiracją.

Malując obraz, na każdym etapie jego powstawania widzę, w jakim stopniu wyraża on powód zmaterializowania się idei i swoje przeznaczenie. Z takiego właśnie myślenia powstały dotychczasowe cykle rysunków i malarstwa. Każdy cykl był zakotwiczony w myśleniu, które przekształcałem w znak, formę artystyczną, wyrażając treść ucieleśnioną w formie, tak jakbym zobaczył własną figurę na zewnątrz, a jednocześnie czuł i słyszał tą postać od wewnątrz.

---

Zapis ukryty
50-lecie pracy twórczej Stanisława Białogłowicza

21.07.2023-26.08.2023

kuratorki:
Joanna Filipczyk
Marta Podstawa-Boulkroune

organizacja wystawy:
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

prace ze zbiorów:
Artysty
Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Okręgu Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.