Zajęcia edukacyjne dla grup przedszklnych i szkolnych - wrzesień 2022

1 września 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z opiekunami na cykl zajęć edukacyjnych (teoretyczno-warsztatowe).

oferta, zajecia edukacyjne dla grup zorganizowanych, wrzesień-październik 2022

Zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum Śląska Opolskiego przybliżają dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z historią, sztuką, kulturą oraz dziedzictwem regionalnym – spełniają założenia podstawy programowej.

We wrześniu i październiku zapraszamy na zajęcia edukacyjne realizowana w czterech blokach tematycznych:

1.    Złóż różę - motyw róży w opolskim hafcie – puzzle

Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne opolskie wzornictwo wykorzystywane w hafcie z charakterystycznymi motywami.
Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji etnograficznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min.): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy klasy IV-VIII zmierzą się z techniką haftu, młodsi – przedszkole i kl. I-III  przy pomocy kalki odbijać będą wybrany wzór na puzzlach, następnie wypełnią go kolorami.

2.    Klucz do skrzyni cechowej – wieszak na klucze

Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym dawniej były cechy, jak można było zostać członkiem cechu i czym zajmowali się ich członkowie. Dowiedzą się także m.in. o przeznaczeniu skrzyń cechowych.

Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji archeologicznej, historycznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy w części praktycznej ozdobią według własnego projektu drewniany klucz, o nietypowym, ale praktycznym przeznaczeniu.
Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej: wymagania ogólne z historii (I, II, III); wymagania szczegółowe z historii (I).

3.    Na każdy garnek znajdzie się pokrywka – lepimy miseczkę

Uczestnicy poznają tajemnice warsztatu garncarza. Zobaczą jak formowano i  zdobiono naczynia od czasów najdawniejszych po współczesność.

Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji archeologicznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy podczas zajęć praktycznych wykonają własnoręcznie swoją miseczkę.

4.    Tańcowała igła z nitką – zajęcia z szycia

Uczestnicy zajęć zapoznają się z tajnikami produkcji tkanin i szycia od najdawniejszych czasów.

Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy zweryfikują swoje zdolności manualne.

Terminy: od wtorku do piątku (do telefonicznego lun mailowego uzgodnienia),

Czas trwania zajęć: do 60 min.

Rezerwacja telefoniczna lub e-mail: 77 443 17 61, e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Opłata: 20 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny)

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.