Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zajęcia edukacyjne dla grup przedszklnych i szkolnych - wrzesień 2022

1 września 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z opiekunami na cykl zajęć edukacyjnych (teoretyczno-warsztatowe).

oferta, zajecia edukacyjne dla grup zorganizowanych, wrzesień-październik 2022

Zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum Śląska Opolskiego przybliżają dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z historią, sztuką, kulturą oraz dziedzictwem regionalnym – spełniają założenia podstawy programowej.

We wrześniu i październiku zapraszamy na zajęcia edukacyjne realizowana w czterech blokach tematycznych:

1.    Złóż różę - motyw róży w opolskim hafcie – puzzle

Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne opolskie wzornictwo wykorzystywane w hafcie z charakterystycznymi motywami.
Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji etnograficznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min.): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy klasy IV-VIII zmierzą się z techniką haftu, młodsi – przedszkole i kl. I-III  przy pomocy kalki odbijać będą wybrany wzór na puzzlach, następnie wypełnią go kolorami.

2.    Klucz do skrzyni cechowej – wieszak na klucze


Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym dawniej były cechy, jak można było zostać członkiem cechu i czym zajmowali się ich członkowie. Dowiedzą się także m.in. o przeznaczeniu skrzyń cechowych.

Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji archeologicznej, historycznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy w części praktycznej ozdobią według własnego projektu drewniany klucz, o nietypowym, ale praktycznym przeznaczeniu.
Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej: wymagania ogólne z historii (I, II, III); wymagania szczegółowe z historii (I).


3.    Na każdy garnek znajdzie się pokrywka – lepimy miseczkę

Uczestnicy poznają tajemnice warsztatu garncarza. Zobaczą jak formowano i  zdobiono naczynia od czasów najdawniejszych po współczesność.

Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji archeologicznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy podczas zajęć praktycznych wykonają własnoręcznie swoją miseczkę.
Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej: wymagania ogólne z historii (I, II, III); wymagania szczegółowe z historii (I).


4.    Tańcowała igła z nitką – zajęcia z szycia

Uczestnicy zajęć zapoznają się z tajnikami produkcji tkanin i szycia od najdawniejszych czasów.

Część teoretyczna (ok. 15 min.): realizowana na ekspozycji etnograficznej, Gamach główny
Część praktyczna: (ok. 45 min): pracownia w Gmachu głównym, uczestnicy zweryfikują swoje zdolności manualne.


Terminy: od wtorku do piątku (do telefonicznego lun mailowego uzgodnienia),

Czas trwania zajęć: do 60 min.

Rezerwacja telefoniczna lub e-mail: 77 443 17 61, e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Opłata: 20 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny)
Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.