Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lutego. Aparat telefoniczny na korbkę szwedzkiej firmy L M Ericsson, model DAL 1001, ze zbiorów Działu Historycznego.

1 lutego 2022 Zabytek miesiąca
Aparat telefoniczny zakupiony został w celu wzbogacenia stałej ekspozycji muzealnej „Kamienica czynszowa” (znajduje się w parterowym pomieszczeniu budynku). Obiekt wyprodukowała jedna z najstarszych i największych firm telekomunikacyjnych – Ericsson.

Lars Magnus Ericsson (1846-1926) założył swoje przedsiębiorstwo w Sztokholmie w 1876 roku.  W tym samym roku Alexander Graham Bell opatentował pionierską konstrukcję telefonu. Ericsson rozpoczął produkcję własnych telefonów w latach 80. XIX wieku (w Polsce firma obecna była od 1904 roku). Prezentowany aparat wyprodukowany został już w XX wieku (przed 1930 r.) w jednym z zachodnioeuropejskich oddziałów firmy.
Korpus aparatu wykonany jest z metalu pokrytego emalią. Przy nim widoczna jest mosiężna korbka z drewnianym uchwytem, podłączone oryginalne kable, słuchawka z tworzywa sztucznego – bakelitu, spoczywająca na bardzo wyraźnie zaznaczonych widełkach. Na spodzie słuchawki widoczna jest nazwa firmy – L M Ericsson, na spodzie korpusu oznaczenie modelu – DAL  1001  Aparat nie posiada tarczy. Wybieranie rozmówcy polegało na kilkukrotnym przekręceniu korbki i połączeniu z ręczną centralą telefoniczną. Urządzenie zaopatrzone jest w baterię umieszczoną w obudowie aparatu.

Wymiary telefonu: wysokość – 27 cm, szerokość – 21 cm, ciężar – 5,25 kg; numer inwentarzowy – MŚO-H-5485





Zachęcamy do obserwowania nas na FB MuzeumOpole

Zobacz również: Zbiory Muzeum on-line Dział Historyczny


Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.