Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek stycznia. Figurka "Barokowa dama" ("Pierwszy bal I), ze zbiorów Działu Sztuki.

9 stycznia 2022 Zabytek miesiąca
Figurka „Barokowa dama” („Pierwszy bal I”), projekt z 1959 r., porcelana, natrysk, wysokość 23 cm, Zakłady Porcelany Bogucice w Katowicach, MSO/S/2837

W 2020 roku muzeum zakupiło do swoich zbiorów kolekcję ceramiki i szkła, składającą się z obiektów zaprojektowanych przez Erykę Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta. W skład kolekcji wchodzą pojedyncze obiekty i zestawy projektowane przez tych artystów do produkcji przemysłowej, jak i dzieła unikatowe. Mniejszą grupę stanowią wyroby porcelanowe projektowane przez Erykę Trzewik-Drost dla Zakładów Porcelany „Bogucice” w Katowicach. Wśród tych ostatnich znajduje się prezentowana Państwu figurka przedstawiająca stojącą młodą kobietę w długiej sukni. Jej wiotki korpus z syntetycznie uformowaną głową, długimi prostymi, sięgającymi za ramiona włosami, cienkimi rękami złożonymi z przodu na spódnicy kontrastuje z obszerną spódnicą. Suknię od dekoltu do dołu pokrywa natryskowa dekoracja w kolorze szarym z nieregularnym motywem kółeczek. Partię dekoltu, głowy i szyi pozostawiono białą. Figurka uwidacznia talent rzeźbiarski artystki. Eryka Trzewik-Drost, zdając na studia do wrocławskiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych, marzyła o rzeźbie lub malarstwie, ostatecznie przy egzaminach namówioną ją na wydział szkła. Jednakże to upodobanie do rzeźbiarskiego kształtowania zwłaszcza postaci ludzkiej pozostało i znalazło wyraz właśnie w figurkach, projektowanych najpierw w porcelanie, a potem także w szkle. Wśród tych porcelanowych, przygotowanych dla zakładów „Bogucice”, figurka „Pierwszy bal” powstała w dwóch wariantach, różniących się przede wszystkim kształtem sukni, układem rąk i włosów oraz dynamiką. Pierwsza, zaprojektowana w 1958 roku, o asymetrycznej formie, ukazuje młodą dziewczynę, podtrzymującą dłonią fałdę rozkloszowanej dołem sukni i unoszącą półkoliście wyciągniętą drugą rękę, co razem nadaje figurce wrażenie ruchu, sugerując taneczny układ. W przeciwieństwie do niej drugi wariant –powstały rok później – opatrzony nazwą „Pierwszy bal I”, jest formą statyczną i bardziej zwartą, w którym artystka ukazała moment wyczekiwania na taniec. Ze względu na kształt sukni, mocno rozłożystej od pasa, przypominającej barokowe kostiumy, Eryka Trzewik-Drost określiła swoją figurkę mianem „barokowej damy”. Obie figurki cechuje nowatorskie podejście do formy, uproszczonej i minimalistycznej, a jednocześnie pełnej elegancji i wdzięku.

***
Eryka Trzewik - Drost
Jest wybitną projektantką szkła, głównie prasowanego i ceramiki. Pochodzi z Opolszczyzny, urodziła się w Pokoju. Ukończyła studia na Wydziale Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom w 1957 roku). W latach 1957-1964 pracowała jako projektantka w Zakładzie Porcelany „Bogucice” w Katowicach. Dalszą działalność twórczą i zawodową związała z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, gdzie zatrudniła się od 1965 roku, projektując wyroby szkła prasowanego o wysokich walorach artystycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W pracy ze szkłem poszukiwała ciekawych rozwiązań fakturalnych, czerpiąc inspiracje z natury (np. kora drzew, szron). Najbardziej jej rozpoznawalnymi projektami w obrębie szkła prasowanego są zestawy naczyń użytkowych „Cora” i „Conti” oraz – w zakresie porcelany – zestaw do kawy „Luna” i figurka „Pierwszy bal”.

Tę i inne prace Eryki Trzewik-Drost można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego na wystawie porcelany i szkła, w trzeciej sali zatytułowanej „Projektanci – na Śląsku Opolskim / ze Śląska Opolskiego”.

Kolekcję szkła zakupiono dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.