Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek sierpnia. Srebrne lichtarze z Opola

1 sierpnia 2021 Zabytek miesiąca
Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono.

Srebrne lichtarze z Opola

Najnowszym nabytkiem pozyskanym do zbiorów Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego są dwa srebrne świeczniki. Pochodzą z około 1835 roku. Przedmioty wykonane zostały przez Heinricha Lindemanna, złotnika urodzonego w Bremie, który od około 1830 roku pracował w Opolu. Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono. Wzór podobnych lichtarzy pojawił się około 1820 roku w Berlinie.

Lichtarze znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym, jedynie drobne ślady wskazują na ich użytkowanie w przeszłości. Na podstawach świeczników widoczne są po dwa małe okrągłe znaki: litera L (Lindemann – wytwórca) oraz herb Opola.

Obiekty stanowią zakup od prywatnego oferenta. Wiadomo, że zostały kilkadziesiąt lat temu wywiezione z Opola przez ówczesnego właściciela w okolice Jeleniej Góry.

Wymiary lichtarzy: wysokość – 27 cm, podstawa – 11,2 x 11,2 cm, masa – 909g i 939 g (podstawy obciążono za pomocą kwadratowych blach żelaznych w celu zapewnienia stabilności przedmiotów, ich wnętrza wypełnione są prawdopodobnie szelakiem); numer inwentarzowy obiektów – MŚO-H-5910/ 1-2

Zabytek miesiąca zobaczyć można na stałej ekspozycji historycznej.


Zobacz inne aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.