Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek sierpnia. Srebrne lichtarze z Opola

1 sierpnia 2021 Zabytek miesiąca
Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono.

Srebrne lichtarze z Opola

Najnowszym nabytkiem pozyskanym do zbiorów Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego są dwa srebrne świeczniki. Pochodzą z około 1835 roku. Przedmioty wykonane zostały przez Heinricha Lindemanna, złotnika urodzonego w Bremie, który od około 1830 roku pracował w Opolu. Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono. Wzór podobnych lichtarzy pojawił się około 1820 roku w Berlinie.

Lichtarze znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym, jedynie drobne ślady wskazują na ich użytkowanie w przeszłości. Na podstawach świeczników widoczne są po dwa małe okrągłe znaki: litera L (Lindemann – wytwórca) oraz herb Opola.

Obiekty stanowią zakup od prywatnego oferenta. Wiadomo, że zostały kilkadziesiąt lat temu wywiezione z Opola przez ówczesnego właściciela w okolice Jeleniej Góry.

Wymiary lichtarzy: wysokość – 27 cm, podstawa – 11,2 x 11,2 cm, masa – 909g i 939 g (podstawy obciążono za pomocą kwadratowych blach żelaznych w celu zapewnienia stabilności przedmiotów, ich wnętrza wypełnione są prawdopodobnie szelakiem); numer inwentarzowy obiektów – MŚO-H-5910/ 1-2

Zabytek miesiąca zobaczyć można na stałej ekspozycji historycznej.


Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.