
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Najnowszym nabytkiem pozyskanym do zbiorów Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego są dwa srebrne świeczniki. Pochodzą z około 1835 roku. Przedmioty wykonane zostały przez Heinricha Lindemanna, złotnika urodzonego w Bremie, który od około 1830 roku pracował w Opolu. Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono. Wzór podobnych lichtarzy pojawił się około 1820 roku w Berlinie.
Lichtarze znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym, jedynie drobne ślady wskazują na ich użytkowanie w przeszłości. Na podstawach świeczników widoczne są po dwa małe okrągłe znaki: litera L (Lindemann – wytwórca) oraz herb Opola.
Obiekty stanowią zakup od prywatnego oferenta. Wiadomo, że zostały kilkadziesiąt lat temu wywiezione z Opola przez ówczesnego właściciela w okolice Jeleniej Góry.
Wymiary lichtarzy: wysokość – 27 cm, podstawa – 11,2 x 11,2 cm, masa – 909g i 939 g (podstawy obciążono za pomocą kwadratowych blach żelaznych w celu zapewnienia stabilności przedmiotów, ich wnętrza wypełnione są prawdopodobnie szelakiem); numer inwentarzowy obiektów – MŚO-H-5910/ 1-2
Zabytek miesiąca zobaczyć można na stałej ekspozycji historycznej.
Zobacz inne aktualności
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”
W pierwszą sobotę kwietnia (1.04.2023) skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”.
"Wielki Tydzien na wsi - zwyczaje i obyczaje", oprowadzanie tematyczne po wystawie "Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana"
Wielki Tydzień w tradycji ludowej na opolskiej wsi przybliży Państwu w trakcie oprowadzania tematycznego nasza etnograf, edukator Izabela Jasińska. Zapraszamy dzieci i dorosłych do głównego gmachu 2.04.2023 o godz. 15:00
Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe – kwiecień
W kwietniowe, sobotnie popołudnia do Muzeum wiosna zawita, będzie radośnie świątecznie, twórczo, a i z naturą będziemy za pan brat. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 na cykliczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe pt. „Sobotnie pogotowie twórcze”.
"Kwiaty kontra biżuteria" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono
Zapraszamy dorosłych miłośników natury i sztuki na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum na zielono - warsztaty plastyczno-florystyczne". Inspirując się portretami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego połączymy techniki florystyczne z jubilerskimi – zaprojektujemy i wykonamy roślinne dodatki do stroju. Kup bilet on-line.