Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek miesiąca - znaczek plebiscytowy

1 listopada 2023 Zabytek miesiąca
Zabytkiem listopada jest znaczek plebiscytowy "Śląsk nasz" z 1921 r.

Znaczek plebiscytowy „Śląsk nasz” (MCzP-2282)

Jedną z kwestii jakie musiały rozwiązać mocarstwa zachodnie po I wojnie światowej była sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska. Z roszczeniami wystąpiła bowiem strona polska żądając przyłączenia regionu do odrodzonej Rzeczpospolitej. Ostatecznie na konferencji pokojowej w Paryżu zapadła decyzja, że o przyszłości Górnego Śląska zdecydują jego mieszkańcy biorąc udział w plebiscycie.

Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 r. Poprzedziła go kilkumiesięczna kampania propagandowa, prowadzona przez obie strony. Górnoślązaków w ich dążeniach do włączenia ziem nad górną Odrą do odrodzonego państwa polskiego, wspierali Polacy z każdego niemal zakątka kraju. W powiatach i miastach na terenie całej Polski powstawały komitety plebiscytowe, które w różnoraki sposób działały na rzecz odzyskania Górnego Śląska. Przeprowadzały m.in. zbiórki funduszy, które przekazywano do dyspozycji Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Prowadziły także szkolenia działaczy ze Śląska oraz wysyłały na Górny Śląsk agitatorów do pracy plebiscytowej. W celu uświadomienia polskiemu społeczeństwu znaczenia przyłączenia Górnego Śląska do Polski urządzały wiece, pogadanki, odczyty, publikowały i rozpowszechniały broszury propagandowe, afisze i odezwy. Na przełomie lat 1920/1921 roku zorganizowały na terenie całej Polski Tydzień Górnośląski mający stanowić wyraz solidarności i poparcia sprawy górnośląskiej i jednocześnie pobudzić naród polski do większej ofiarności na jej rzecz. Na terenie całego kraju zorganizowano wówczas szereg wydarzeń. Jedną z inicjatyw podjętych w ramach Tygodnia Górnośląskiego było wydanie specjalnego znaczka, który mógł zakupić każdy chętny i wesprzeć w ten sposób kampanię plebiscytową. Znaczki z orłem państwowym według wzoru z 1919 r. i z napisem w otoku „Śląsk nasz – Tak nam dopomóż Bóg” tłoczono jednostronnie w mosiężnej lub aluminiowej blaszce. Najczęściej były okrągłe (o średnicy 30 mm lub 22 mm), ale wypuszczano również znaczki w kształcie rombu (o wym. 28 mm x 18 mm). Sprzedawano je za 25 i 50 marek.

Prezentowany znaczek o średnicy 22 mm wykonano z mosiądzu.


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.