Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek miesiąca - znaczek plebiscytowy

1 listopada 2023 Zabytek miesiąca
Zabytkiem listopada jest znaczek plebiscytowy "Śląsk nasz" z 1921 r.

Znaczek plebiscytowy „Śląsk nasz” (MCzP-2282)

Jedną z kwestii jakie musiały rozwiązać mocarstwa zachodnie po I wojnie światowej była sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska. Z roszczeniami wystąpiła bowiem strona polska żądając przyłączenia regionu do odrodzonej Rzeczpospolitej. Ostatecznie na konferencji pokojowej w Paryżu zapadła decyzja, że o przyszłości Górnego Śląska zdecydują jego mieszkańcy biorąc udział w plebiscycie.

Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 r. Poprzedziła go kilkumiesięczna kampania propagandowa, prowadzona przez obie strony. Górnoślązaków w ich dążeniach do włączenia ziem nad górną Odrą do odrodzonego państwa polskiego, wspierali Polacy z każdego niemal zakątka kraju. W powiatach i miastach na terenie całej Polski powstawały komitety plebiscytowe, które w różnoraki sposób działały na rzecz odzyskania Górnego Śląska. Przeprowadzały m.in. zbiórki funduszy, które przekazywano do dyspozycji Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Prowadziły także szkolenia działaczy ze Śląska oraz wysyłały na Górny Śląsk agitatorów do pracy plebiscytowej. W celu uświadomienia polskiemu społeczeństwu znaczenia przyłączenia Górnego Śląska do Polski urządzały wiece, pogadanki, odczyty, publikowały i rozpowszechniały broszury propagandowe, afisze i odezwy. Na przełomie lat 1920/1921 roku zorganizowały na terenie całej Polski Tydzień Górnośląski mający stanowić wyraz solidarności i poparcia sprawy górnośląskiej i jednocześnie pobudzić naród polski do większej ofiarności na jej rzecz. Na terenie całego kraju zorganizowano wówczas szereg wydarzeń. Jedną z inicjatyw podjętych w ramach Tygodnia Górnośląskiego było wydanie specjalnego znaczka, który mógł zakupić każdy chętny i wesprzeć w ten sposób kampanię plebiscytową. Znaczki z orłem państwowym według wzoru z 1919 r. i z napisem w otoku „Śląsk nasz – Tak nam dopomóż Bóg” tłoczono jednostronnie w mosiężnej lub aluminiowej blaszce. Najczęściej były okrągłe (o średnicy 30 mm lub 22 mm), ale wypuszczano również znaczki w kształcie rombu (o wym. 28 mm x 18 mm). Sprzedawano je za 25 i 50 marek.

Prezentowany znaczek o średnicy 22 mm wykonano z mosiądzu.


Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.