
Kalendarz wydarzeń - grudzień
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń...
Znaczek plebiscytowy „Śląsk nasz” (MCzP-2282)
Jedną z kwestii jakie musiały rozwiązać mocarstwa zachodnie po I wojnie światowej była sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska. Z roszczeniami wystąpiła bowiem strona polska żądając przyłączenia regionu do odrodzonej Rzeczpospolitej. Ostatecznie na konferencji pokojowej w Paryżu zapadła decyzja, że o przyszłości Górnego Śląska zdecydują jego mieszkańcy biorąc udział w plebiscycie.
Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 r. Poprzedziła go kilkumiesięczna kampania propagandowa, prowadzona przez obie strony. Górnoślązaków w ich dążeniach do włączenia ziem nad górną Odrą do odrodzonego państwa polskiego, wspierali Polacy z każdego niemal zakątka kraju. W powiatach i miastach na terenie całej Polski powstawały komitety plebiscytowe, które w różnoraki sposób działały na rzecz odzyskania Górnego Śląska. Przeprowadzały m.in. zbiórki funduszy, które przekazywano do dyspozycji Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Prowadziły także szkolenia działaczy ze Śląska oraz wysyłały na Górny Śląsk agitatorów do pracy plebiscytowej. W celu uświadomienia polskiemu społeczeństwu znaczenia przyłączenia Górnego Śląska do Polski urządzały wiece, pogadanki, odczyty, publikowały i rozpowszechniały broszury propagandowe, afisze i odezwy. Na przełomie lat 1920/1921 roku zorganizowały na terenie całej Polski Tydzień Górnośląski mający stanowić wyraz solidarności i poparcia sprawy górnośląskiej i jednocześnie pobudzić naród polski do większej ofiarności na jej rzecz. Na terenie całego kraju zorganizowano wówczas szereg wydarzeń. Jedną z inicjatyw podjętych w ramach Tygodnia Górnośląskiego było wydanie specjalnego znaczka, który mógł zakupić każdy chętny i wesprzeć w ten sposób kampanię plebiscytową. Znaczki z orłem państwowym według wzoru z 1919 r. i z napisem w otoku „Śląsk nasz – Tak nam dopomóż Bóg” tłoczono jednostronnie w mosiężnej lub aluminiowej blaszce. Najczęściej były okrągłe (o średnicy 30 mm lub 22 mm), ale wypuszczano również znaczki w kształcie rombu (o wym. 28 mm x 18 mm). Sprzedawano je za 25 i 50 marek.
Prezentowany znaczek o średnicy 22 mm wykonano z mosiądzu.
Zobacz inne aktualności
Kalendarz wydarzeń - grudzień
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń...
Muzeum z przewodnikiem - oferta dla grup zorganizowanych (przedszkolnych, szkolnych)
Zwiedzanie Muzeum Ślaska Opolskiego z przewodnikiem muzealnym to oferta skierowana do grup zorganizowanych, przede wszystkim przedszkolnych i szkolnych.
Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”
Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.
Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal
Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.
Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”
Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.