Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek miesiąca - parabellum

1 listopada 2024 Zabytek miesiąca
Zabytkiem listopada jest pistolet „Parabellum” mod. 1908/15, kal. 9 mm nr 6093 k produkcji niemieckiej (nr inw. MCzP-1922).

Pistolet został podarowany muzeum w 1987 roku przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Opolu. Prezentowany eksponat powstał w 1936 roku w Niemczech, pozbawiony jest właściwości użytkowych, na zamku widnieje napis Gesichert, zaś na komorze zamkowej wybito numer 1936. Stan zachowania dobry, pistolet podziwiać można na ekspozycji Muzeum Czynu Powstańczego.

Parabellum (niem. Parabellumpistole; niemiecka desygnata wojskowa: P08) to samopowtarzalny, ośmiostrzałowy pistolet opracowany przez Georga Lugera na przełomie XIX i XX wieku, potocznie nazywany od nazwiska konstruktora – Lugerem. Nazwa Parabellum pochodzi od łacińskiego przysłowia si vis pacem, para bellum (pol. jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).

Jest jednym z pierwszych półautomatycznych pistoletów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, Luger stał się klasyczną bronią palną XX wieku. Był znany z łatwości użycia i potężnego uderzenia (prędkość początkowa pocisku 350-400 m/s; zasięg skuteczny 50 m).

Produkowany głównie w Niemczech, wchodził w skład uzbrojenia armii szwajcarskiej w latach 1900–1949 (jako Pistole 1900), oraz armii niemieckiej w latach 1908–1938 (jako Pistole 08, P08). Parabellum stanowił ulepszoną konstrukcję pistoletu Borchardt.

Pod koniec XIX wieku Hugo Borchardt skonstruował samopowtarzalny pistolet, który działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z powodu dużych wymiarów i ciężaru broń ta nie znalazła wielu nabywców. Pistolet Borchardt mechanicznie działał jednak dobrze to właśnie z tego powodu jego przekonstruowaniem zajął się Georg Luger.

W 1899 roku rozpoczęto produkcję Lugera w zakładach Deutsche Waffen- und Munitions Fabriken AG (DWM) w Karlsruhe. Pierwsza wersja pistoletu zasilana była amunicją 7,65 x 21 mm Parabellum, dopiero w 1906 roku powstały wersje Parabellum zasilane nabojem 9 x 19 mm Parabellum, oraz kontynuowano rozwój konstrukcji pistoletu. W miarę wprowadzania tego pistoletu na arenę wojskową, różne narody postanowiły stworzyć własne pistolety oparte na oryginalnym projekcie Lugera. W ten sposób powstało wiele różnych odmian broni palnej. W 1908 roku Parabellum został oficjalnie przyjęty na wyposażenie Armii Cesarstwa Niemieckiego jako pistoletu podstawowego. W 1938 roku P08 został zastąpiony nowocześniejszym Waltherem P38, mimo to produkcję Parabellum kontynuowano do 1942 roku. Armia niemiecka w czasie II wojny światowej posiadała ponad milion sztuk Parabellum.

Pistolet Parabellum stał się bardzo popularny dzięki użyciu przez Niemców w pierwszej i drugiej Wojnie Światowej. Broń ta znajdowała się również na wyposażeniu armii powstańczej w trakcie powstań śląskich w latach 1919-1921.


Mechanizm ryglowy typu kolankowo-dźwigniowego. Mechanizm uderzeniowy bijnikowy (igliczny) z oddzielną sprężyną uderzeniową w zamku. Zamek kolankowy, odryglowujący się przez złamanie do góry dźwigni zamkowej jest zapożyczeniem z karabinu maszynowego Maxima. Mechanizm spustowy z przerywaczem umożliwia strzelanie tylko ogniem pojedynczym. Bezpiecznik zapobiegający przypadkowym wystrzałom uniemożliwia jednocześnie cofnięcie zamka po zabezpieczeniu pistoletu. Wyrzutnik sprężynujący znajduje się w kadłubie. Pistolet zasilany jest z wymiennego magazynka pudełkowego, jednorzędowego o pojemności 8 nabojów, który umieszczony jest w chwycie pistoletu. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu.

Parabellum choć długi przy stosunkowo krótkiej lufie, ma bardzo korzystny kąt między lufą a chwytem powodujący bardzo dogodne ułożenie dłoni, a co za tym idzie celniejsze strzelanie.

Historia Lugera to historia imponującej popularności i wzornictwa, współcześnie ta broń jest ikoną wśród kolekcjonerów.

Oprac. Natalia Popanda

Literatura:

1) Ciepliński A., Woźniak R., Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Wydawnictwo „WIS”, Warszawa 1994.

2) Schultz W., 1000 ręcznej broni palnej. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2011.

Zobacz inne aktualności

Warsztaty fotograficzne – Paweł Sokołowski: „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”

Chciałbyś przenieść się do XIX wieku i poznać tajniki jednej z najstarszych technik fotograficznych? Mokry kolodion to proces, który pozwala tworzyć niezwykle piękne, klimatyczne zdjęcia, pełne detali i unikalnych efektów. Warsztaty prowadzone przez Pawła Sokołowskiego to doskonała okazja, aby poznać tę technikę od podstaw, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w fotografii.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.