Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lipca. "Kartki z podróży"

4 lipca 2021 Zabytek miesiąca
Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu, zatem w lipcu prezentujemy… wrażenia z podróży w formie malarskiej.

Aloiza Zacharska - Marcolla "Kartki z podróży",
zespół 14 prac na papierze, MSO/S/2449/1-14

Kartki z podróży - Stary Korynt II, 1978, papier, technika mieszana, 65x49,5, MSO-S-2449-12W 2011 roku Aloiza Zacharska podarowała naszemu muzeum kilkanaście swoich prac na papierze, które tworzą dwa zespoły. Dziś przedstawiamy jeden z nich - „Kartki z podróży” – cykl liczący 14 kartonów i stanowiący plastyczny zapis wrażeń z odbytych podróży. W jego skład wchodzi sześć rysunków wykonanych czarnym flamastrem, pozostałe osiem to barwne obrazy namalowane temperą bądź z zastosowaniem techniki mieszanej. Niektóre opatrzone są autorskim komentarzem. Wszystkie są sygnowane. Dodatkowo artystka podpisała poszczególne prace tytułami zawierającymi informacje o przedstawianych miejscach.

Inspiracją do powstania zespołu „Kartek z podróży” były dwa wyjazdy. W 1975 roku artystka zwiedzała Włochy – odniesienia do tej podróży odnajdujemy na ośmiu kartonach, z czego sześć wykonano techniką rysunkową. Pierwsza praca dotyczy Ravenny oraz Wiednia, przez który artystka przejeżdżała w drodze do Włoch. Pozostałe utrwalone na kartonach miejsca tej podróży to Siena, Asyż, Neapol, Toskania oraz Pompeje.  Drugi zbiór prac w obrębie opisywanego zespołu dokumentuje wyprawę artystki do Grecji w 1978 roku. Tę część  reprezentuje sześć prac z malarskimi impresjami z pobytu w Delfach, Mistrze, Olimpii, Starym Koryncie oraz Mykenach.  Wszystkie prace zespołu powstały najpewniej na podstawie dokładnych notatek robionych podczas podróży (artystka miała w zwyczaju sporządzanie zapisków) oraz szybkich szkiców wykonywanych na miejscu.


Aloiza Zacharska – Marcolla (1926-2020)
Ta wybitna opolska artystka ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Hanny Rudzkiej – Cybisowej (dyplom w 1954 roku). Po studiach przez kilka lat działała w Zielonej Górze. Od 1967 roku związała się z Opolem. Należała do opolskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc w latach 1969-1974 funkcję sekretarza. Była wychowawczynią wielu pokoleń opolskich artystów - przez wiele lat uczyła malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Artystka wypowiadała się  głównie w malarstwie sztalugowym. Jej obrazy charakteryzują się doskonałym wyczuciem koloru, budowane są często zawężonymi, wysublimowanymi gamami barw. Oprócz malarstwa Aloiza Zacharska zajmowała się także grafiką książkową oraz projektowaniem i wykonywaniem malarstwa ściennego.

Zobacz inne aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.