Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek czerwca. Wizerunki sterowców

1 czerwca 2021 Zabytek miesiąca

Akcje promocyjne sprzedawanych produktów to w dzisiejszej dobie oczywistość. Jednak nie jest to wynalazek ostatnich czasów. Upusty, rabaty, dodatkowe opakowania produktu przyznawano już i 100 lat wcześniej. W zbiorach Działu Etnograficznego posiadamy kolekcję zdjęć, które w ramach bonifikaty, dodawane były do wyrobów tytoniowych marki Club i Sanct Georg fabryki papierosów Greiling z Drezna. Temat fotografii związany jest z bardzo popularnymi wówczas „statkami powietrznymi” jakim były sterowce typu LZ (Luftschiff Zeppelin), a w szczególności modelu LZ-127 Graf Zeppelin. Do pełnej kolekcji było do zebrania 265 odbitek fotograficznych. Zdjęcia przedstawiały różne wersje tematu: sterowce w czasie lotu, miejsca ich hangarowania, dokowanie lądujących sterowców, widoki z ich pokładu, ale też etapy produkcji czy też członków załogi. Kartki umieszczano w reklamowym albumie kupowanym osobno. Jego tytuł Zeppelin Weltfahrten, wskazywał, że dokumentował wyprawę „dookoła świata”, która odbyła się w 1929 r. w rekordowym czasie 21 dni.

W aktualnej edycji zabytku miesiąca przedstawiamy cztery odbitki z grupy 18-tu posiadanych przez Muzeum Śląska Opolskiego. Przedstawiają one kolejno: 1) lądowanie, 2) mostek kapitański, 3) widok na Manhattan w Nowym Yorku oraz 4) dolinę rzeki Nil w Egipcie.

Mamy nadzieję, że demonstrowane fotografie nie tylko wprowadzą Państwa w atmosferę kanikuły, ale również, w obliczu palącego tematu zmian klimatycznych, przypomną o alternatywnych (ekologicznych?) sposobach podróżowania drogą powietrzną.

EPW 426/10,13,15,17

Papier, druk, wymiary: 11 cm x 16 cm


Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.