Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek czerwca. Wizerunki sterowców

1 czerwca 2021 Zabytek miesiąca

Akcje promocyjne sprzedawanych produktów to w dzisiejszej dobie oczywistość. Jednak nie jest to wynalazek ostatnich czasów. Upusty, rabaty, dodatkowe opakowania produktu przyznawano już i 100 lat wcześniej. W zbiorach Działu Etnograficznego posiadamy kolekcję zdjęć, które w ramach bonifikaty, dodawane były do wyrobów tytoniowych marki Club i Sanct Georg fabryki papierosów Greiling z Drezna. Temat fotografii związany jest z bardzo popularnymi wówczas „statkami powietrznymi” jakim były sterowce typu LZ (Luftschiff Zeppelin), a w szczególności modelu LZ-127 Graf Zeppelin. Do pełnej kolekcji było do zebrania 265 odbitek fotograficznych. Zdjęcia przedstawiały różne wersje tematu: sterowce w czasie lotu, miejsca ich hangarowania, dokowanie lądujących sterowców, widoki z ich pokładu, ale też etapy produkcji czy też członków załogi. Kartki umieszczano w reklamowym albumie kupowanym osobno. Jego tytuł Zeppelin Weltfahrten, wskazywał, że dokumentował wyprawę „dookoła świata”, która odbyła się w 1929 r. w rekordowym czasie 21 dni.

W aktualnej edycji zabytku miesiąca przedstawiamy cztery odbitki z grupy 18-tu posiadanych przez Muzeum Śląska Opolskiego. Przedstawiają one kolejno: 1) lądowanie, 2) mostek kapitański, 3) widok na Manhattan w Nowym Yorku oraz 4) dolinę rzeki Nil w Egipcie.

Mamy nadzieję, że demonstrowane fotografie nie tylko wprowadzą Państwa w atmosferę kanikuły, ale również, w obliczu palącego tematu zmian klimatycznych, przypomną o alternatywnych (ekologicznych?) sposobach podróżowania drogą powietrzną.

EPW 426/10,13,15,17

Papier, druk, wymiary: 11 cm x 16 cm


Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.