Zabytek czerwca. Wizerunki sterowców
1 czerwca 2021
Zabytek miesiąca
Akcje promocyjne sprzedawanych produktów to w dzisiejszej dobie oczywistość. Jednak nie jest to wynalazek ostatnich czasów. Upusty, rabaty, dodatkowe opakowania produktu przyznawano już i 100 lat wcześniej. W zbiorach Działu Etnograficznego posiadamy kolekcję zdjęć, które w ramach bonifikaty, dodawane były do wyrobów tytoniowych marki Club i Sanct Georg fabryki papierosów Greiling z Drezna. Temat fotografii związany jest z bardzo popularnymi wówczas „statkami powietrznymi” jakim były sterowce typu LZ (Luftschiff Zeppelin), a w szczególności modelu LZ-127 Graf Zeppelin. Do pełnej kolekcji było do zebrania 265 odbitek fotograficznych. Zdjęcia przedstawiały różne wersje tematu: sterowce w czasie lotu, miejsca ich hangarowania, dokowanie lądujących sterowców, widoki z ich pokładu, ale też etapy produkcji czy też członków załogi. Kartki umieszczano w reklamowym albumie kupowanym osobno. Jego tytuł Zeppelin Weltfahrten, wskazywał, że dokumentował wyprawę „dookoła świata”, która odbyła się w 1929 r. w rekordowym czasie 21 dni.
W aktualnej edycji zabytku miesiąca przedstawiamy cztery odbitki z grupy 18-tu posiadanych przez Muzeum Śląska Opolskiego. Przedstawiają one kolejno: 1) lądowanie, 2) mostek kapitański, 3) widok na Manhattan w Nowym Yorku oraz 4) dolinę rzeki Nil w Egipcie.
Mamy nadzieję, że demonstrowane fotografie nie tylko wprowadzą Państwa w atmosferę kanikuły, ale również, w obliczu palącego tematu zmian klimatycznych, przypomną o alternatywnych (ekologicznych?) sposobach podróżowania drogą powietrzną.
EPW 426/10,13,15,17
Papier, druk, wymiary: 11 cm x 16 cm