Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy stałe

Wystawy stałe Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu prezentowane są w czterech lokalizacjach w dwóch miejscowościach.
 1. Gmach główny, przy ul. Mały Rynek 7, w którym prezentowane są wystawy:
  • Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny,
  • Opole – gród, miasto stolica regionu.
  • Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku
  • Etnografia Opolszczyzny: tradycja i zmiana.
  • Ceramika górnośląska.
  • W kręgu farmacji.

 2. Kamienica czynszowa, przy ul. Świętego Wojciecha 9, w której prezentowanych jest pięć mieszkań oraz pralnia: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965.

 3. Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, przy ul. Ozimskiej 10, w której prezentowana jest stała wystawa "Jan Cybis. Malarstwo".

 4. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, przy ul. Leśnickiej 28,  które ma charakter monograficzny. Jego zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, dotyczą generalnie powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku. Gromadzi pamiątki po uczestnikach powstań, dokumentuje drogę życiową jaką przeszli byli ich uczestnicy. Do wartościowych zbiorów należy zaliczyć sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III Powstania Śląskiego. Od 2015 r. w oddziale prezentowana jest także stacjonarna wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.