
Jan Cybis. Pejzaże. 10.12.2022 - 04.03.2023
W tym roku, 13 grudnia, minie pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.
Jan Cybis. Pejzaże. 10.12.2022 - 04.03.2023
W tym roku, 13 grudnia, minie pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.
Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta
Jakie znaczenie dla Opola miało powstanie tu na przestrzeni kilkudziesięciu lat dziewięciu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnych cementowni? Czy historia przemysłu cementowego wymaga wyeksponowania i opowiedzenia w przestrzeni miasta, czy w obiekcie muzealnym? Co mieszkańcy (ale też nasi goście) wiedzą na temat historii industrialnej Opola? To pytania pojawiające się w dyskusjach nad historią Opola drugiej połowy XIX i XX wieku, które skłoniły nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi w formie przygotowania wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
Opolski Festiwal Fotografii 2022 - Utopia
Tematem 12 edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii jest Utopia. W przeciwieństwie do obrazów, będących fundamentem budującym przekaz fotograficzny, jest to słowo wywiedzione z literatury. Termin ten pochodzi od niejednoznacznego tytułu eseju Tomasza Morusa, który może być tłumaczony jako ‘nie-miejsce’, ‘miejsce, którego nie ma’, ale i jako – ‘dobre miejsce’. Zobaczmy zatem jaka fotografia w tym roku pokaże nam swoje przestrzenie, jakie zaoferuje przeżycia i przemyślenia. W końcu Utopia jest też tęsknotą za lepszym światem, a humanizm płynący z fotografii ma narzędzia, by go budować.
„Dawne zawody w miniaturze” - wystawa czasowa
Od 3 września zapraszamy na nową wystawę czasową o pracy i życiu codziennym dawnych rzemieślników. Na ekspozycję składa się piętnaście dioram - miniaturowych wnętrz warsztatów rzemieślniczych z minionych czasów.
”Feeria barw - florystyczna symfonia Chin”. 19.11.2021 r. do 27.01.2022
Centrum Współpracy Polska - Chiny ”Instytut Konfucjusza” w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa chińskiego.
"Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania"
Zapraszamy na wystawę czasową „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”.
"Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej"
Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” to pierwsza od wielu lat, monograficzna wystawa poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku.
"Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę" Życie i twórczość Mariana Kurdziela. 23.11.2021 r. - 26.02.2022 r.
Wystawa prac artysty - malarza, rzeźbiarza, grafika - działającego na przełomie lat 60. I 70. XX w., mieszkającego w Kędzierzynie-Koźlu, wielokrotnie reprezentującego województwo opolskie na licznych wystawach plastyków amatorów.